نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس تهران برگزار شد

 دکترحسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران ضمن بیان مطلب فوق، به بررسی عملکرد بورس در 8 ماه سپری شده از سال 88 پرداخت و افزود: در این مدت دو صنعت بیمه و استخراج نفت خام وگاز طبیعی وارد بورس شده است که به تبع آن با خود فرصت های جدیدی را به همراه آوردند همچنین میزان انتخاب صنایع در بورس برای سرمایه گذاری افزایش یافته و سهامداران می توانند پرتفوی خود را متنوع تر از پیش تعیین نمایند.

وی ادامه داد: کل معاملاتی که طی 7 ماه و 18 روزی که از شروع فعالیت بورس در سال 88 می گذرد انجام شده، نزدیک به 15 هزار میلیارد تومان است که در سال گذشته نزدیک 13 هزارو 700 میلیارد تومان بوده است و در طی این مدت معاملات بورس بیشتر از کل سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه 7هزارو 800 میلیارد تومان از این معامله مربوط به بلوک 50درصد به علاوه یک مخابرات است گفت: خوشبختانه معامله روز گذشته با پرداخت 20 درصد حصه نقدی این معامله و ارائه سند تسویه اتاق پایاپای قطعی شد. 

وی رقم معاملات بلوکی و خرد را حدود 4 هزارو 200 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: حجم این معاملات در مقایسه بامدت مشابه با سال قبل به دست آمده است.

قالیباف اصل، ارزش بازار سرمایه را حدود 65 هزارو 600 میلیارد تومان ذکر کرد و خاطرنشان کرد: رقم مذکور در ابتدای سال 4 هزارو 800 میلیارد تومان بود. این افزایش رقم، حاکی از رشد 46 درصدی بورس است که می توان آن را نشانی از بازده مناسب بورس دانست.

مدیرعامل بورس تهران درخصوص دفعات معاملات در بورس گفت : میزان دفعات معاملات بورس در حال حاضر رقم دو میلیون و 280 هزار دفعه را نشان می دهد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل که رقم یک میلیون و 410 هزار دفعه در آمار و ارقام درج شده بود، رشد 61 درصدی را شاهد هستیم.این میزان رشد دفعات معاملات نشان از میزان نقدشوندگی و افزایش معاملات خرد در بازار است. 

وی ادامه داد: امسال عرضه های اولیه دو بانک تجارت ، صادرات و سه شرکت حفاری شمال ، سیمان فارس نو و بیمه البرز انجام شد.

بیمه البرز در میان شرکت های عرضه شده رکورددار است و دلیل آن را عرضه 10 درصد از سهام این شرکت در روز اول عرضه عنوان کرد، که این امر به نوبه خود یک رکورد به شمار می رود. چرا که تا قبل از عرضه بیمه البرز تمامی عرضه های اولیه حداکثر تا سقف 6 درصدی بوده است.

 

آغاز به کار میز صنعت با بیمه ها

سخنگوی بورس تهران با اشاره به اینکه میز صنایع در بورس تشکیل شده است افزود: میز صنایع در بدو ورود شرکت های بیمه شکل گرفت و جلسات خوبی نیز با همکاری شرکت های بیمه با حضور فعالین بازار سرمایه و کارشناسان بورسی تشکیل شد. در جلسات آموزشی که برای ورود صنعت بیمه در بورس انجام شد در مورد نحوه ارزش گذاری این صنعت توسط متخصصین دوره های آموزشی به منظور شفاف سازی برگزار گردید.

 

گام دوم میز صنعت ، با سیمان برداشته شد

مدیرعامل بورس از تشکیل میز صنعت سیمان در روز گذشته خبر داد و با تاکید بر شفاف سازی در این زمینه افزود : با توجه به بررسی هایی که در این جلسه صورت گرفت، می توان علاوه بر احراز نتایج مناسب در زمینه صنعت سیمان در بورس، ارایه کمک های لازم در زمینه تدوین مقررات و مطالعات مناسب به این صنعت را شاهد باشیم.

 

استراتژی نقد شوندگی

وی با اشاره به تهیه گزارش استراتژی نقد شوندگی در بورس اظهار داشت: این گزارش پس از تهیه به نهادهای بازار سرمایه جهت اخذ نظر ارسال و در نهایت پس از بررسی نظرات ، برای تایید نهایی به سازمان بورس ارایه شد.

وی ادامه داد: در نتیجه تصویب این گزارش، دامنه نوسان از 3 به 5/3 درصد افزایش پیدا کرد. حجم مبنا نیز برای شرکت هایی که تعداد سهامشان بالای 10 میلیارد سهم است به 3 در ده هزار کاهش پیدا کرد. به این شکل به نقد شوندگی و گردش سهام در بازار کمک قابل توجهی شد.

 

 

برنامه های بورس تا آخر سال جاری

قالیباف اصل درخصوص برنامه های بورس گفت: بحث راه اندازی بازار مشتقات و مشخصاً با تاکید بر قرار دادهای آتی سهام، تا پایان سال در بورس اجرایی می شود و در حال حاضر مطالعات  امکان سنجی برای به کار گیری قراردادهای آتی سهام انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح راه اندازی قرار دادهای آتی سهام به سازمان بورس ارائه و در شورای بورس تصویب گردید، همچنین بورس تهران در مرحله انجام امور اجرایی این طرح به ویژه خرید نرم افزار برای آن می باشد.

 

دستورالعمل هایی که بورس بررسی می کند

مدیرعامل بورس به وضعیت دستورالعمل های مورد بررسی در بورس اشاره کرد و افزود: دستورالعمل خرید اعتباری در بورس تهران مراحل اولیه خود را سپری کرده و پس از بررسی درهیات مدیره به سازمان بورس ارسال می گردد.

وی ادامه داد: در صورت تدوین این دستورالعمل و انجام مذاکرات با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، می توان شاهد انجام خرید های اعتباری در بورس بود. انجام خرید های اعتباری به میزان نقدشوندگی و گردش سهام در بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

وی دستوالعمل های دیگر مورد بررسی بورس تهران را شامل دستوالعمل های روابط سرمایه گذاران ، آیین نامه راهبری شرکتی ، تدوین گزارش کنترل های داخلی شرکت های سرمایه پذیر و نحوه تهیه گزارش های هیات مدیره و مدیران عنوان کرد و افزود: این دستورالعمل ها تهیه شده و مراحل نهایی را در بورس تهران می گذراند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که این دستورالعمل ها تهیه شده پس از تکمیل شدن به سازمان بورس جهت تایید نهایی ارسال شود.

دکتر قالیباف اصل ضمن قدردانی و تشکر از خبرنگاران حوزه بازار سرمایه در پوشش اخبار مربوط به بازار سرمایه خواستار همکاری بیشتر رسانه ها با بورس، مخصوصاً در مورد آموزش و فرهنگ سازی و اختصاص صفحات ثابتی به این کار با همکاری بورس اوراق بهادار تهران شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید