همایش فرصت های تامین مالی برای ناشران پذیرفته شده در بورس

وی به فرصت های ایجاد شده در بازار سرمایه کشوراشاره کرد واظهارداشت: بازار سرمایه با اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بنگاه های بزرگ اقتصادی بزرگ مورد توجه قرار گرفته و مردم نیز این بازار را قابل اعتماد می دانند و این امر می تواند در جهت رشد وشکوفایی اقتصاد کشور موثر باشد.
قالیباف اصل با بیان آنکه، شرکت های حاضر در بورس دارای شفافیت مناسبی هستند، افزود: این امر میزان اعتماد به شرکت ها را افزایش می دهد.
وی در خصوص  ضرورت توجه به ابزار بدهی و اوراق قرضه ، ادامه داد: بهره گیری از این ابزار در دنیا مورد توجه است و شرکت ها در ایران نیز می توانند برای تامین مالی به این امر توجه کنند.
وی ادامه داد: حجم معاملات در یک ماه ابتدای سال جاری دو هزار و 500 میلیارد تومان بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 2.5 برابر شده و بر همین اساس بازار سرمایه دوران طلایی را پشت سر می گذارد.
وی با اشاره به اینکه نسبت بازار بدهی به تولید ناخالص داخلی در دنیا حدود یک درصد است که این رقم در ایران حدود صفر است افزود: شرکت ها می تونند از ابزار بدهی اسلامی واوراق مشارکت برای تامین مالی استفاده کنند و در سال جاری نیز قرار است 15 ابزار اوراق و دو صکوک در بازار منتشر شود.
قالیباف اصل در خصوص انتشار سهام برای تامین مالی نیز افزود: بسیاری از شرکت هایی که وارد بازار سرمایه شده اند هنوز به همان میزان باقی مانده اند و نمی توانند فعالیت اصلی را انجام دهند.
 مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادار با بیان آنکه، حجم معاملات در سال گذشته از لحاظ حجم رشد مناسبی داشته و به رقم 21 هزار میلیاردتومان رسیده است ، گفت: همچنین بازده این بازار75 درصد بوده و شرکت های مناسبی نیز وارد بازار شده اند.
مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادار از ورود ابزار ها و نهادهای جدید در بازار سرمایه کشور در سال جاری خبر داد و گفت: همچنین قرار است بازار ثانویه نیز در بورس پررنگ تر و امکان کشف قیمت و نقد شوندگی دارایی ها افزایش یابد.
وی با اشاره به نقش بازار سرمایه در تامین مالی نیز اظهارداشت: وضعیت تامین مالی از طریق بورس بهبود یافته به نحوی که در سال گذشته چهار هزار میلیاردتومان تامین مالی از طریق این بازار انجام شده که این رقم در سال 88 تنها حدود هزار میلیارد تومان بوده است.
قالیباف اصل گفت: با وجود این پیشرفت ها، هنوز در زمینه تامین مالی در مقایسه با متوسط های جهانی فاصله زیادی داریم به نحوی که این رقم در ایران حدود پنج درصد و در دنیا 15 تا 20 درصد است.
وی ، کاهش هزینه تامین مالی را از مزایای انجام این امر توسط بورس عنوان کرد و افزود: در صورتی که شرکتها خواستار توسعه باشند باید توجه ویژه به تامین مالی داشته باشند که البته سود انباشته برای این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
قالیباف اصل تصریح کرد: هر چند بنگاه های اقتصادی برای سرمایه گذاری ها از منابع داخلی کمتر استفاده می کنند اما در دنیا عمده تامین مالی از طریق سود انباشته انجام می شود
/ 1 نظر / 10 بازدید
علیرضا عسکریان

سلام بابك عزيز و مهربان ، سلامتي تو و همه متعلقين معزز و محترم آرزومه . خوشحالم كردي كه يه سر بهم زدي و من هميشه مديون و شرمنده توام . چون تو يار ثانيه هائي ،( و من ) يه وقتائي پيام هاي سرشار از عطوفتت رو گرفتم كه انگار توي اون لحظه فقط همون اس ام اس دواي دردمه .( و من ) اين بيشرين ها رو حتي با كمترين هم جبران نكردم . ( و من ) ............ ( و من ) هنوز درگير منم .