مدیرعامل بورس تهران عملکرد 7 ماهه بورس را تشریح کرد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس اوراق بهادار تهران - دکترحسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه امسال بازار سرمایه روزهای خوبی را سپری کرده و آمارها با سال های قبل بسیار متفاوت است افزود: براساس آخرین آمار، ارزش بازار اکنون 360 هزار میلیارد تومان است این در حالی است که در ابتدای سال این رقم 170 هزار میلیارد تومان بود. به این ترتیب ارزش بازار سرمایه 110 درصد رشد داشت. ارزش بازار یکی از شاخص های توسعه یافتگی بورس ها است.

وی در خصوص دفعات معاملات در بورس ارواق بهادار تهران گفت: سال گذشته 2 میلیون و 390 هزار دفعه معامله صورت گرفته است. امسال این رقم به 7 میلیون و 70 هزار دفعه رسید و شاهد 224 درصد رشد تعداد دفعات بازار سرمایه هستیم.

مدیرعامل بورس تهران ارزش کل معاملات را 7 ماهه بیش از55 هزار میلیارد تومان اعلام کرد. این رقم در مدت مشابه سال قبل 9 هزار و 300 میلیارد تومان بوده است. ما شاهد رشد 500 درصدی ارزش کل معاملات هستیم که در نوع خود بی نظیر است. ارزش کل معاملات در کل سال گذشته به 25 هزار و 700 میلیارد تومان بالغ گردیده است.

 وی درخصوص معاملات آنلاین در بورس اظهار داشت: امسال 12 هزار میلیارد تومان معاملات آنلاین انجام شد. این رقم در دوره مشابه سال قبل 2 هزار میلیارد تومان بوده است. برهمین اساس شاهد رشد 500 درصدی معاملات آنلاین هستیم.

 حسن قالیباف اصل با بیان اینکه نسبت گردش معاملات دوره 7 ماهه سال گذشته حدود 7 درصد بوده است افزود: امسال نسبت گردش معاملات 21 درصد رسیده است.

 4 پذیرش در سال 92 رخ داد

 وی ادامه داد: امسال تاکنون 4 پذیرش جدید در بازار سرمایه رخ داده است. این پذیرش ها شامل شرکت های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و هلدینگ نفت و گاز تامین می شود. همچنین شرکت های همراه اول، سرمایه گذاری بازنشستگی بانک ها از فرا بورس به بورس تهران منتقل شد.

 برنامه های پذیرش در بورس تهران

 مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه ما شرکت های زیادی داریم که مراحل پذیرش آنها در بورس نهایی شده، اما هنوز در بورس عرضه نشده است. افزود: اطلاعات مربوط به شرکت نفت سپاهان تکمیل شده و ما منتظر تصمیم سهامدار عمده هستیم. هر زمان که اراده سهامدار عمده به عرضه سهام این شرکت در بورس باشد، بورس تهران مقدمات عرضه آن را فراهم می کند.

 وی اظهار داشت: بورس کار پذیرش شرکت های سرمایه گذاری صدر تامین، دارویی تامین، سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان ( سیدکو) را انجام داد و پس از تکمیل اطلاعات به زودی شاهد عرضه آنها در بورس خواهیم بود. در ضمن شرکت های گروه صنعتی پاکشو ، سرمایه گذاری سیمان تامین و سایر شرکت ها در بورس تشکیل پرونده داده و فرآیند پذیرش آن در بورس شروع شده است.

 قالیباف با یادآروی این موضوع که برنامه بورس تهران برای سال 92 پذیرش 10 شرکت بوده است، افزود: تاکنون 4 شرکت را در بورس عرضه کرده ایم و امیدواریم تا پایان سال به برنامه های تعیین شده خود برای پذیرش شرکت ها و عرضه برسیم.

 توسعه فرهنگ سهامداری در بورس ادامه دارد

 وی در خصوص توسعه فرهنگ سهامداری در بورس گفت: ما امسال یک همایش حاکمیت شرکتی در سطح ملی برگزار کرده ایم که به شفافیت بازار سرمایه کمک کرد. در بخش آموزش هم کلیه مخاطبین بازار سرمایه شامل ناشران، کارگزاران و سرمایه گذاران را تحت پوشش برگزاری دوره های آموزشی خود قرار داده ایم. امسال حدوداً 90 هزار نفر ساعت آموزش انجام شده است. بورس در تالارهای مناطق هم پیگیر آموزش سهامداران و عموم مردم است.

 تقویت نرم افزارهای اوراق آتی

 مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه ما اوراق آتی را در سال های گذشته به بازار سرمایه معرفی کرده بودیم، خاطرنشان کرد: امسال بحث تقویت نرم افزارهای معاملات اوراق آتی را با کمک شرکت های نرم افزاری به سرانجام رساندیم.

 وی ابراز امیدواری کرد که اوراق آتی در بورس و بازار سرمایه توسعه پیدا کند و افزود: اوراق آتی یک ابراز خوب برای حرفه ای های بورس به شمار می رود و این ابزار به واسطه ایجاد اهرم در سرمایه گذاری مورد استقبال بازار سرمایه می باشد. به کارگیری اوراق آتی به نقد شوندگی و شفافیت بازار کمک می کند. در حال حاضر معاملات اوراق آتی 16 شرکت در بورس انجام می شود اما بورس روی پذیرش 5 یا 6 شرکت دیگر کار کرده تا قرارداد های آتی آن ها پس از پذیرش در بازار قابل معامله شود.

 قرارداد اختیار معامله در گام آخر ایستاده است

 قالیباف با بیان اینکه آیین نامه و دستورالعمل قرارداد اختیار معامله نهایی شده است، گفت: بهره گیری از قرارداد اختیار معامله دارای پیچیدگی ها و نکته های خاص به وی‍ژه در بحث نرم افزار معاملاتی است. در ضمن شرکت مدیریت فن آوری در حال پیگیری  برای تهیه نرم افزار استفاده از این ابزار جدید معاملاتی می باشد.

 دستورالعمل معاملات ETF در بورس نهایی شد

 وی با اشاره به نهایی شدن و ارسال دستورالعمل معاملات ETF به سازمان بورس گفت: بورس تهران پس از انجام مطالعات و بررسی های لازم دستورالعمل این نوع از معاملات را تهیه و به سازمان بورس ارسال کرد. معاملات ETF  چون ابزار جدیدی بود اول در فرا بورس معرفی و تست شد و پس از آن به بورس می آید. صندوق های سرمایه گذاری مشترک را مدیران حرفه ای هدایت می کنند و با استفاده از آن ، معامله صندوق های سرمایه گذاری در بورس ایجاد می شود. صندوق های سرمایه گذاری مشترک قابلیت خرید و فروش در بازار سرمایه را خواهند داشت.

 درصد سهام شناور آزاد افزایش یافت

 مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه در بازار دوم free float  یا درصد سهام شناور آزاد 10 درصد، در تابلو فرعی بازار اول 15 درصد و در تابلو اصلی بازار اول 20 درصد در نظر گرفته شده است گفت: با بهره گیری از سهام شناور آزاد، شرکت ها می توانند موقعیت خود را حفظ کنند. محاسبه درصد سهام شناور آزاد شرکت ها از جمله مواردی است که شرایط پذیرش شرکت ها و وضعیت طبقه بندی آن ها را در بورس مشخص می کند. در سال گذشته میزان درصد سهام شناور شرکت ها 22 درصد بوده است که این رقم امسال به 35 /22 درصد رسیده است. این رقم نشان می دهد که عمق بازار افزایش پیدا کرده است.

 میز صنعت دارو برگزار شد

 وی با بیان اینکه ما هر سال با توجه به نیاز صنایع میز صنعت برگزار می کنیم گفت: بورس تهران امسال با توجه به نیاز از شرکت های فعال در یک صنعت خاص دعوت به عمل می آورد و نتایج این جلسات را با مسئولین منتقل می کند. در همین خصوص امسال میز صنعت دارو برگزار شد.

/ 0 نظر / 8 بازدید