نشست خبری مدیرعامل بورس برگزار شد

وی با اشاره به رقم 18500 واحدی شاخص ادامه داد: در سال گذشته شاخص کل رقم 12536 واحد را در کارنامه خود ثبت کرد و به این ترتیب  هم اکنون رشد 46 درصدی شاخص را شاهدیم از این میزان رشد، 20 درصد به دلیل پرداخت سود نقدی و برگزاری مجامع شرکتها و 26 درصد باقی مانده به دلیل افزایش قیمت ها بوده است.
 وی افزود: ارزش معاملات 9 ماهه بورس تهران در سال گذشته رقم 16200 میلیارد تومان بود که این رقم امسال به 17400 میلیارد تومان رسید و در این حوزه بورس تهران با 7 درصد رشد همراه است. همچنین در زمینه خرده بلوک شاهد رشد هستیم و این متغیر بورسی در سال گذشته روی رقم 4800 میلیارد تومان ثابت مانده بود که امسال به رقم 8600 میلیارد تومان رسید.
نقش بورس در تامین مالی بنگاه های اقتصادی
مدیر عامل بورس تهران به افزایش سرمایه شرکت ها اشاره کرد و افزود: از آنجایی که افزایش سرمایه ها در کنار عرضه های دیگر نشان دهنده نقش بورس در تامین مالی بنگاه های اقتصادی هستند، رقم افزایش سرمایه ها در سال گذشته 600 میلیارد تومان بود و این رقم امسال به 1700 میلیارد تومان رسیده که حاکی از وضعیت عملکرد مناسب بازار سرمایه است.
وی در مورد کد های معاملاتی صادر شده طی سالجاری گفت: در سال 88 حدود 43 هزار کد معاملاتی جدید صادر شده  که این رقم در سالجاری با 67 هزار کد، رشد 50 درصدی را نشان می دهد.
 قالیباف اصل در مورد پذیرش 4 شرکت بیمه دانا، پست بانک، پالایشگاه تبریز و بیمه پارسیان گفت:‌ شرکت بیمه دانا، پست بانک، پالایشگاه تبریز در راستای سیاست های اصل44 خصوصی شدند ولی بیمه پارسیان خود یک شرکت خصوصی است.
وی افزود:‌ اقدام دیگر 9 ماهه ابتدای  امسال، خرید زمین در سعادت آباد به منظور احداث ساختمان جدید  بورس است،
 و برای ساخت ساختمان و خرید زمین آن، افزایش سرمایه از 15 میلیارد به 30 میلیارد تومان در نظر گرفتیم که در مجمع تصویب شد.
جذب سرمایه گذاری خارجی و روابط بین الملل
 مدیر عامل بورس تهران به برگزاری Road show در دبی اشاره کرد و اظهار داشت:‌ در آن نشست، ایرانیان خارج از کشور را برای سرمایه گذاری در بورس دعوت کردیم که بازخورد مثبتی داشت.
وی ادامه داد:‌ با تقویت  سایت انگلیسی، اطلاعات آن دائما به روز می شود و در اختیار سرمایه گذار خارجی قرار میگیرد. همچنین در نمایشگاه بورس استانبول نیز غرفه بورس تهران مورد استقبال بازدید کنندگان واقع شد.
سخنگوی بورس تهران خاطر نشان کرد:‌  ما عضو فدراسیون جهانی بورس ها WFE)) و نیز فدراسیون بورس های اروپایی آسیایی( Feas) هستیم و در آخرین مجمع عادی ( Feas) به عنوان عضو هیأت مدیره  و رئیس کمیته کاری ( Feas)انتخاب شدیم  و کمیته کاری با 13 کارگروه زیر مجموعه خود، مهمترین رکن ( Feas) محسوب و  عمده کارها در آن انجام می شود.
قالیباف اصل خاطرنشان کرد:‌ ‌سال گذشته سرمایه گذاری خارجی حدود 120 مییلیارد تومان بود و امسال به 250 میلیارد تومان رسیده که رشد 80 درصدی را نشان می دهد. همچنین سرمایه گذاران خارجی به صورت شخصی و یا گروهی تحت عنوان صندوق ها در بورس تهران فعال هستند.
وی افزود: یک موسسه تامین سرمایه، یک صندوق جدید خارجی با سرمایه 500 میلیون یورویی را  دنبال می کند و در حال پذیره نویسی است که پس از جذب منابع و ورود به بورس، رشد قابل ملاحظه ای برای بورس متصور هستیم.
 توسعه بازار آتی سهام
قالیباف اصل در ادامه نشست خبری به اتفاقات مهم 9 ماهه گذشته بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اوراق آتی سهام پس از یکسال تلاش و مطالعات تطبیقی با همکاری دیگر نهادها مانند سازمان، بورس کالا و کانون کارگزاران در مردادماه سالجاری راه اندازی شد و به تنوع بازار سرمایه افزود.
وی ادامه داد: به منظور توسعه بازار آتی سهام، جلسات آموزشی متعددی برگزار شد و با اقدام اخیر بورس، طی هفته گذشته بستر فنی دسترسی دفاتر و تالارهای اختصاصی مستقر در تهران و سایر استان‎ها به سامانه معاملات آتی فراهم شده است  و هم اکنون حدود 5/‌5 میلیارد تومان حجم معاملات اوراق آتی سهام می باشد.
قالیباف اصل به توسعه ابزار جدید بر روی سبد تاکید کرد و اظهار داشت:‌ بورس تهران پیشنهاد اوراق آتی روی سبدی که قابلیت تحویل داشته باشد را به سازمان ارایه کرده است.
تعریف اوراق آتی سهام  بر شاخص 30 شرکت بزرگ
وی افزود: تعریف شاخص 30 شرکت بزرگ بازار سرمایه از کارهای مهم صورت گرفته توسط بورس تهران می باشد و شاخص آن از بالاترین رتبه نقد شوندگی برخوردار است و اوراق آتی سهام برای آن تعریف شده و سازمان هم با نظر مثبت آن را برای بررسی به کمیته فقهی فرستاد که در صورت تایید، می توان آن را بر روی صندوق ها نیز اعمال کرد.
سخنگوی بورس تهران (Option) را ابزار مدیریت ریسک عنوان و خاطرنشان کرد:‌ کمیته مشترکی بین شرکت بورس و سازمان تشکیل و مقدار زیادی از کار اختیار معامله سهام مانند تنظیم مقررات و تهیه سیستم معاملات انجام شده و امیدواریم بزودی شاهد امکان معامله و عرضه روی این ابزار باشیم.
تامین مالی با اوراق مشارکت
مدیر عامل بورس تهران به اقدامات بورس در جهت توسعه تامین مالی اشاره کرد و گفت: به منظور تقویت نظام تامین مالی و شفافیت بازار سرمایه، بورس به شرکت هایی که نیاز مالی دارند کمک می کند و با راه اندازی بازار اوراق مشارکت که زیر ساخت آن موجود است،  هم اکنون آمادگی داریم به ناشرانی که بخواهند از طریق اوراق مشارکت تامین مالی نمایند در گرفتن مجوز، عرضه اولیه و هم در معاملات ثانویه در بورس کمک کنیم .
بازاریابی در بورس
وی به دیگر برنامه های آتی بورس در حوزه بازاریابی اشاره کرد و افزود:‌‌ بحث بازاریابی و پذیرش ناشران معتبر در بورس به طور جدی پی گیری می شود، و برای آن یک برنامه جامع و مدونی در حال تهیه است.
 با همکاری اتاق بازرگانی تهران بزودی دو سمینار برای دعوت شرکت های شناسایی شده به منظور اطلاع رسانی در مورد ارایه مشوق ها، مزیت های بورس تهران و فرآیند پذیرش برگزار می شود. همچنین آموزش و توسعه دانش مالی بازار سرمایه جزو برنامه های گذشته و آینده بورس است و استراتژی نقدشوندگی پی گیری و در دستور العمل جدید بازار سرمایه نیز دیده شده است.
تقویت سازوکار نظارت بر بازار سرمایه
وی تقویت سازوکار نظارت بر بازار سرمایه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت:‌ برنامه امسال و سال آتی بورس در مورد تقویت سازوکار نظارت بر بازار سرمایه در نهایت منجر به تهیه یک نرم افزار می شود که با همکاری سازمان به سلامت و شفافیت بازار سرمایه کمک می کند.
معامله مخابرات قطعی است
مدیر عامل بورس تهران معامله مخابرات را قطعی دانست و اذعان داشت: معامله مخابرات، براساس دستورالعمل و آیین نامه ها و مقررات انجام شد به این صورت که سازمان خصوصی سازی درخواست به بورس داد، خریداران وارد و به رقابت پرداختند و یکی برنده شد و خریدار به تعهدات خود عمل نمود و از نظر بورس تهرا ن معامله مخابرات قطعی است.
/ 0 نظر / 68 بازدید