امکان طرح دعوی سهامداران از شرکت هایی که سود نمی دهند

وی ادامه داد: درصورتی که مجمع عمومی عادی، سود نقدی بیشتری را نسبت به پیشنهاد هیات مدیره تصویب نماید، جدول زمان بندی پرداخت سود نقدی می بایست متناسب با آن اصلاح و حداکثر ظرف 30 روز پس از تاریخ مجمع افشا گردد.

ابراهیمی عدم پرداخت سود توسط شرکت ها را دارای دو گونه ضمانت اجرای حقوقی و انضباطی دانست و افزود: در ضمانت اجرای حقوقی، به منظور دریافت سود از شرکت هایی که از پرداخت سود امتناع می نمایند، سهامداران باید در مراجع حقوقی دادگستری طرح دعوی نمایند، و در صورتی که سهامداران خواهان دریافت خسارت تاخیر تادیه از شرکت نیز می باشند، با تهیه و تکمیل فرم اظهارنامه، در مجتمع های قضایی حقوقی محل اقامت خود، و ثبت و ارسال آن برای شرکت مورد نظر که سود را پرداخت ننموده است، تاریخ دقیق مطالبه سود از شرکت را ثبت نمایند، در این صورت از این تاریخ تا زمان صدور حکم دادگاه، خسارت تاخیر تادیه نیز به این اشخاص تعلق می گیرد.

مدیر امور حقوقی بورس تهران به سهولت پیگیری پرونده توجه کرد و گفت: سهامداران می توانند به منظور سهولت در پیگیری پرونده ها و کاهش هزینه، به صورت گروهی به یک شخص وکالت دهند تا پرونده های آنها را در مراجع قضایی پیگیری نماید.

وی به ضمانت اجرای انضباطی اشاره کرد و اظهار داشت: سهامداران محترم می توانند با طرح شکایت علیه شرکت هایی که سود سهام خود را در موعد معین شده پرداخت نمی کنند محکومیت انضباطی شرکت، مدیران آنها و حتی سهامداران عمده شرکت ها و مدیران ارشد آن را از مراجع رسیدگی به تخلفات اشخاص، موضوع ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار درخواست نمایند. بدین منظور امکان طرح و پیگیری شکایت از طریق اینترنتی و دسترسی به نشانی shekayat.seo.ir و یا مراجعه حضوری به سازمان بورس و اوراق بهادار وجود دارد.

ابراهیمی افزود: با توجه به اینکه مطابق دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، شرکت ها ملزمند جهت تسهیل امور سهامداران، حداکثر تا یکسال پس از درج در فهرست نرخ های بورس، انجام کلیه اقدامات شرکتی خود از جمله توزیع سود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی واگذار نمایند، پیشنهاد می شود، سهامداران در مجامع شرکت و جلساتی که با هیات مدیره و مدیران شرکت ها دارند، اجرای این امر را از شرکت مطالبه کنند.

/ 0 نظر / 11 بازدید