تشریح اهداف هفتگانه و برنامه های آینده بورس

حسن قالیباف اصل شمای کلی از وضعیت بازار سرمایه در یک سال گذشته ارائه داد و خاطر نشان کرد: شروع کار هیات مدیره جدید با بحران اقتصادی در بازار سرمایه همراه شد، به همین منظور  مطالعات و بررسی های زیادی برای کاهش بحران اقتصادی صورت گرفت. اثرات بحران اقتصادی بر بورس مورد تحلیل قرار گرفت و نهایتاً کاری مشترک توسط شرکت و سازمان بورس در قالب بسته پیشنهادی بازار سرمایه تهیه شد.

 

سرنوشت بسته پیشنهادی حمایت از بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت بورس در خصوص آخرین وضعیت بسته حمایتی از بازار سرمایه گفت: بسته پیشنهادی پس از تدوین توسط سازمان بورس به دولت ارسال شد. این بسته که حاوی برنامه های حمایتی از شرکت های بورس است مورد تصویب شورای اقتصاد قرار گرفته اما هنوز به بورس اوراق بهادار ابلاغ نشده است.

 

رفع ابهامات سیستم پم

سخنگوی شرکت بورس در مورد ابهامات موجود پس از راه اندازی سیستم پم توضیح داد: راه اندازی سامانه معاملات جدید از جمله اقدامات سال گذشته در بازار سرمایه به شمار می رود اما مشکلات این سیستم از طریق کارگزاران جمع آوری و ابهامات و بحث های موجود در به کارگیری این سیستم تا حدود زیادی برطرف شد.

 

روان سازی بازار در شرایط بحران اقتصاد جهانی

قالیباف یکی از مهم ترین اقدامات شرکت را روان سازی بازار در شرایط بحران اقتصادی عنوان کرد و گفت:شرکت بورس با بررسی بازار سرمایه صف فروش 100 میلیارد تومانی بورس را تا 8 میلیارد تومان کاهش داد، به این ترتیب میزان نقدشوندگی در بورس به میزان قابل ملاحظه ای البته با توجه به بحران اقتصادی جهانی افزایش یافته است.

 

 ارتقاء امیدنامه های پذیرش و درج در جهت شفاف سازی اطلاعات

مدیرعامل شرکت بورس با اشاره به این که در زمینه شفافسازی،  مطالعات و فعالیت های خوبی در بورس اوراق بهادار صورت پذیرفته است، ادامه داد: بورس اوراق بهادار امیدنامه بانک ملت را با استاندارد بالایی تهیه کرده است. اما در نظر دارد، وضعیت امیدنامه های پذیرش و درج در برنامه  آینده خود ارتقاء دهد.

  

کاهش مدت زمان توقف نماد معاملاتی شرکت­ها

وی در خصوص کاهش زمان توقف نماد شرکت های بورسی تاکید کرد: یکی از برنامه های شرکت بورس جهت شفاف سازی کاهش مدت زمان توقف نماد معاملاتی شرکت ها است. در صورتی که اطلاعات شرکت ها از شفافیت لازم برخودار نباشد. بازگشایی نماد چنین شرکت هایی چندان درست نخواهد بود.

 

بررسی بودجه 88 دولت و ارایه پیشنهادات

قالیباف اصل با اشاره به اینکه شرکت بورس بودجه سال 88 را بررسی کرده است افزود: بورس اوراق بهادار پس از بررسی بودجه، پیشنهاداتی را از طریق سازمان بورس به دولت ارایه کرد و بر همین اساس مطالعاتی بر روی برنامه 5 ساله توسعه اقتصادی انجام داده و پیشنهاداتی را نیز در این زمینه به سازمان بورس اعلام کرده است.

   

مدیرعامل شرکت بورس اقدامات شرکت برای اطلاع رسانی بهتر را برشمرد

وی با اشاره به اینکه با اعمال تغییراتی در سایت شرکت بورس شرایط برای اطلاعاتی بهتر و مناسب تر فراهم شد.ادامه داد:حضور موثر در مجامع بین المللی و امضای تفاهم نامه های با بورس های قبرس و کره از جمله اقداماتی دیگر در زمینه اطلاع رسانی به شمار می­آید.

وی تاکید کرد:کلاس های آموزشی شرکت بورس در تالارهای منطقه ای به صورت مرتب برگزار می شود موجبات بالا بردن سواد مالی و بالا بردن فرهنگ سهامداری و جذب مردم به بازار سرمایه می شود.

 

 در بورس به دنبال تنوع سازی ابزارهای معاملاتی هستیم

قالیباف اصل با اشاره به این که بورس اوراق بهادار کار تنوع سازی ابزارهای معاملاتی را پیگیری می کند خاطر نشان کرد: پیشنهاد راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ETF پس از بررسی دستورالعمل ها و آیین نامه ها به تصویب نهایی رسیده است. بررسی معامله فیوچر سهام در مرحله تدوین مقررات قرار دارد که پس از بررسی و تصویب این ابزار جدید معاملاتی در بورس راه اندازی می­شود.

 

 رشد ارزش بازار در پایان بهمن ماه

 ارزش بازار در پایان بهمن ماه 47 هزار و 200 میلیارد تومان ثبت شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 5/1 درصد رشد داشته است و گردش ریالی سهام نسبت به سال گذشته 68 درصد افرایش نشان می دهد.

 

 توسعه بازار سرمایه ادامه می یابد 

  ارتقای کمی و کیفی بازار سرمایه از اولویت های شرکت بورس اوراق بهادار و در راستای سیاست ها و ابلاغیه مقام معظم رهبری است.

دکتر حسن قالیباف اصل ضمن بیان مطلب فوق گفت: بخشی ار سیاست های کلی برنامه پنجم که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده مربوط به بازار سرمایه است، مانند ارتقای کمی و کیفی بازار سرمایه با تاکید بر کارایی، شفافیت و سلامت، تلاش جهت بهبود فضای کسب و کار که تاثیر مستقیم بر وضعیت صنایع و شرکت ها در بورس می گذارد.

وی به اولویت ها اشاره کرد و گفت: تلاش ها و فعالیت های بورس در جهت شفاف سازی، سال آینده هم ادامه می یابد و به منظور تسهیل در دسترسی مردم به بازار سرمایه، از طریق توسعه الکترونیکی و تشویق کارگزاران به پیگیری معاملات الکترونیک از طریق اینترنت و افزایش سرعت معاملات این مهم انجام می شود.

 

 

پذیرش های جدید

مدیر عامل شرکت بورس پذیرش شرکت های جدید را در توسعه بازار سرمایه مهم دانست و تصریح کرد: مدیریت پذیرش بودجه ای را برای پذیرش های جدید در نظر گرفته است و در سال آتی توانایی پذیرش و عرضه 9 شرکت جدید در بورس را داریم.

 

 تاسیس بورس در مناطق آزاد

وی به بورس بین المللی اشاره کرد و افزود: بر اساس این بند تاسیس بورس در مناطق آزاد تحت آیین نامه های پیشنهادی  شورای عالی بورس اوراق بهادار و تصویب هیات وزیران خواهد بود. در این رابطه بورس مستقل در مناطق آزاد یا تابلوی ارزی راه اندازی خواهد شد که در آن محدودیت های داخل کشور لحاظ نمی شود تا در جذب سرمایه گذاری خارجی گامی بلندبرداشته شود.

وی به تشکیل فرابورس اشاره کرد و گفت: مقررات و آیین نامه های بازار فرابورس در حال تدوین است و این مقررات باید ضابطه مند تهیه شود که طبیعتا زمان بر است.

 

مدیر عامل شرکت بورس به شاخص ها اشاره کرد و ادامه داد: رشد و افت شاخص را مدیر عامل تعیین نمی کند و بازار سرمایه و انتظارات سهامداران از سود شرکت ها تعیین کننده است. همچنین شاخصی که از سال 1369 تعریف شده بود فقط  شاخص قیمت بود که پس از تقسیم سود کاهش می یافت ولی با راه اندازی سامانه جدید بازده نقدی هم در آن محاسبه شد که واقعی تر می باشد.

 وی به تلاش مدیریت بورس برای کمک به صنایع اشاره کرد و اظهار داشت: واقعیت های اقتصادی را ما مدیریت نمی کنیم، سعی داریم به صنایع کمک کنیم و هر تصمیمی که می تواند بر روی صنایع اثر گذار باشد مانند تاثیر افزایش حامل های انرژی بر روی صنایع را به مراجع مربوطه گزارش دهیم

عرضه موفق سهام بانک ملت

قالیباف اصل مرجع رسمی پذیرش و عرضه سهام را شرکت بورس عنوان کرد و ادامه داد: بانک تجارت اعلام کرده که کارهای پذیرش را انجام داده که از نظر بورس قابل قبول نیست زیرا هنوز اطلاعاتی مانند بودجه 88 را ارایه نکرده است.

وی ادامه داد: بانک ملت عرضه موفقی داشت که اتفاق خوبی برای بازار سرمایه محسوب می شود زیرا در شرایط بحران مالی جهانی و در حالیکه برخی ار بازارها  تا 80 درصد با افت مواجه شده اند سهام این شرکت جذب شد و سهامداران جدیدی را مانند کارمندان و مشتریان بانک ملت را وارد بورس کرد.

 

مدیرعامل بورس اوراق بهادار در پایان به بورس بین المللی اسلامی اشاره کرد و گفت: تشکیل این بورس در اجلاس بورس های کنفرانس اسلامی در استانبول پیشنهاد شد، هم اکنون کار گروهی برای تدوین گزارش توجیهی با مدیریت ایران تشکیل گردیده تا در سمینار آتی ارایه گردد.

/ 1 نظر / 2 بازدید
حمیدرضا

با سلام یک بخش از وبلاگ را برای قرار دادن آمار معاملات روزانه به تفکیک سهم کارگزاری های حاضر در تالار ساری در نظر بگیرید.