نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس

بازده 8 درصدی بورس تهران

وی ادامه داد: شاخص کل در مدت سه ماه ابتدای سال گذشته 23هزارو 294 واحد بود اما سه ماهه ابتدای سال جاری  با رشد 8 درصدی مواجه و به رقم 25هزار و 181 واحد رسید، همچنین بازده بازار از ابتدای سال تاکنون 8 درصد ثبت شده است.

قالیباف اصل افزود: ارزش معاملات در سه ماهه ابتدای سال گذشته بالغ بر3200 میلیارد تومان بود و امسال در همین دوره زمانی به 6200 میلیارد تومان بالغ گردید، ‌این امر حاکی از دو برابر شدن ارزش معاملات در مقایسه با مدت مشابه با سال گذشته است.

وی دفعات معاملات را به عنوان شاخص نقدشوندگی سهام در بورس دانست و خاطر نشان کرد: دفعات معاملات 3ماهه ابتدای سال گذشته760 هزار دفعه بود و‌این رقم امسال به یک میلیون و 330 دفعه رسیده است. به‌این شکل75درصد رشد را شاهد هستیم.

مدیر عامل بورس تهران کدهای معاملاتی صادر شده را در 3ماهه ابتدای سال جاری بالغ بر  51 هزار عنوان و یادآور شد:‌ این رقم در سال گذشته 24 هزار کد بوده است. دراین پارامتر هم شاهد رشد110 درصدی سرمایه‌گذاران جدید هستیم.

 

اقدامات بورس تهران در فصل بهار

وی اقدامات بورس را در فصل بهار شامل برگزاری دو سمینار با موضوعات مرتبط با تامین مالی عنوان و ادامه داد: سمینار اول" فرصت‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه" برای شرکت‌های پذیرفته شده برگزار شد و هدف اصلی آن جذب شرکت‌های نیازمند سرمایه و تامین مالی بود؛ تا‌ این شرکت‌ها برای فعالیت‌های اقتصادی خود از فرصت‌های  بازار سرمایه استفاده کنند، البته در‌این رابطه هم استقبال خوب و مناسبی به عمل آمد.

وی در راستای تامین مالی از طریق بورس گفت: افزایش سرمایه انجام شده در سال گذشته در بورس 1000 میلیارد تومان بود و در 3 ماهه اول امسال شاهد رقم 2000 میلیارد تومانی افزایش سرمایه هستیم.‌این میزان بینگر یک رشد صد درصدی در سه ماه است.

 وی به پذیره نویسی 500 میلیارد تومانی سلب حق تقدم شرکت سرمایه‌گذاری امید اشاره و اظهار داشت: در فرآیند 3 ماهه یک شرکت چنین تامین مالی بی نظیر است. فرآیند تامین مالی خارج از بازار سرمایه زمان‌بر و در‌ این حجم بزرگ به راحتی امکان پذیر نیست.

وی به روش‌های تامین مالی از طریق بورس اشاره و تصریح کرد: تامین مالی در بورس می‌تواند از طریق انتشار سهام اسمی، انتشار اوراق مشارکت و استفاده از ابزارهای اسلامی‌(صکوک) صورت گیرد، در حال حاضر تنوع تامین مالی در بازار سرمایه بسیار رشد داشته است.

قالیباف اصل در مورد سمیناردوم( فرصت‌های پذیرش در بازار سرمایه) گفت: شرکت‌های زیادی در‌این سمینار شرکت کردند و ما امیدوار بودیم که با درخواست‌های پذیرش زیادی روبرو شویم تا کنون 26 شرکت درخواست پذیرش داده اند که عمدتاً خصوصی هستند. فرآیند پذیرش سهام‌این شرکتها در بورس در حال انجام است.

  وی با بیان‌اینکه چهار شرکت در حال حاضر در راستای اصل 44 عرضه می‌شوند تاکید کرد: ‌این شرکت‌ها که در مرحله درج هستند شامل بانک پاسارگارد، بانک انصار، حمل و نقل خلیج فارس، کشتیرانی والفجر  هستند ودر هفته‌های آتی شاهد پذیرش آنها در بورس خواهیم بود.

 

اضافه شدن 4 شرکت به اوراق آتی

وی ادامه داد: چهار دارایی پایه برای اوراق آتی در بورس تهران پذیرفته شدند. شرکتهای کالسیمین، سنگ آهن گل گهر، مپنا،‌ایران خودرو وارد معاملات اوراق آتی در بورس می‌شوند. در حال حاضر اوراق آتی 16 شرکت در بازار آتی پذیرفته شده است و ما قصد داریم در راستای توسعه بازار آتی‌این تعداد را تا پایان سال جاری به 30 شرکت برسانیم.

 

طبقه بندی شرکت‌ها

مدیرعامل بورس تهران با بیان‌اینکه شرکت‌ها بر اساس شاخص‌های دستورالعمل پذیرش طبقه‌بندی می‌شوند تاکید کرد: پیشنهادات لازم در ‌این زمینه به هیات پذیرش رفته و پس از تایید در هیات پذیرش اجرا می‌شوند. براساس مصوبه هیات پذیرش تعداد 7 شرکت بازار اول به تابلوی اصلی انتقال پیدا کردند. تعداد12 شرکت از بازار دوم به تابلوی فرعی منتقل، تعداد 2 شرکت از تابلوی بازار اول به تابلوی فرعی بازار اول تنزیل پیدا کردند. همچنین تعداد 5 شرکت از تابلوی فرعی بازار اول به بازار دوم تنزیل یافتند.

 

اجرای دستورالعمل روابط سرمایه‌گذاران و راهبری شرکتی

وی به دستورالعمل روابط سرمایه‌گذاران و راهبری شرکتی اشاره و تصریح کرد: کمیته تدوین مقررات سازمان در راستای افزایش شفافیت در بازار سرمایه و تدوین شاخص راهبری شرکتی، چک لیستی به همراه پرسشنامه تهیه کرده است.‌این کمیته شرکت‌ها را براساس درجه و میزان راهبری طبقه بندی و رتبه بندی کرده وبرهمین اساس شاخص تهیه می‌شود.

 تدوین شاخص راهبری شرکتی به شرکتها کمک می‌کند تا اصول راهبری شرکتی را رعایت و به شفافیت بازار سرمایه کمک کنند.

 

توسعه دسترسی به اوراق آتی

سخنگوی بورس تهران گفت: تاکنون برای معاملات اوراق آتی تنها از طریق تالار حافظ دسترسی فراهم بود، اما تا پایان‌این ماه دسترسی به اوراق آتی در سایر تالارها نیز مقدور و امکان پذیر می‌شود.

وی انتشار اوراق آتی روی سبد 30 شرکت بزرگ بورسی را پیشنهاد دیگر بورس تهران به سازمان عنوان و افزود:‌ این پیشنهاد به سازمان بورس ارسال شده و به صورت مشترک توسط سازمان و بورس تهران دنبال می‌شود.

 

اجرایی شدن قرارداد اختیار معامله بر روی سهام

مدیرعامل بورس تهران اقدام دیگر بورس را اجرایی کردن قرارداد اختیار معامله بر روی سهام عنوان کرد و افزود: دستورالعمل ‌این طرح انجام شده و در هیات مدیره سازمان قرار دارد تا پس از نهایی شدن 6 ماه ابتدایی سال اجرا شود.

 

صندوق قابل معامله به بورس می‌آید

وی ادامه داد: صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) به زودی به مرحله اجرا می‌رسد.‌این طرح درکمیته مشترکی متشکل از بورس تهران و سازمان در حال بررسی است و با ورود آن به بازار سرمایه بورس ما متنوع تر می‌شود.

 

پیشنهاد قراردادهای آتی ارز

قالیباف تصریح کرد: پروژه راه‌اندازی قراردادهای آتی ارز به سازمان بورس پیشنهاد شده و امسال در کمیته فرعی شورای بورس مورد بررسی قرار گرفت و با موافقت شورای بورس رو به رو شد. پس از ابلاغ و ارجاع به بورس تهران امکان معامله ‌این ابزار فراهم می‌شود.

وی مزایای راه اندازی قراردادهای آتی ارز را بیان کرد و گفت: ‌این ابزار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا ریسک ارز را مدیریت کنند و ابهامات سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه پوشش ریسک را از بین ببرند. در نهایت به جذب سرمایه‌گذاری خارجی کمک و ریسک ارز را به صفر می‌رساند.

 

آموزش در بازار سرمایه

مدیر عامل بورس تهران اقدام بعدی بورس را آموزش در بازار سرمایه خواند و افزود: آموزش فعالین بازار سرمایه در تالارهای مناطق و همچنین تالار حافظ پیگیری می‌شود. آموزش‌های انجام شده بالغ بر 30 هزار نفر ساعت در سال گذشته به 39 هزار نفر ساعت در ابتدای سال رسیده است.

 

فعالیت بورس در حوزه بین الملل

سخنگوی بورس تهران به حضور ‌ایران به عنوان رئیس کمیته کاری فدراسیون اروپایی و آسیایی اشاره و تصریح کرد: بورس تهران امسال در دو نمایشگاه ‌این فدراسیون که در استانبول و قزاقستان برپا می‌شود حضور دارد.

 در ضمن امسال طی جلسه‌ای با 30 سرمایه‌گذار خارجی گفتگو کردیم، ضمن‌اینکه به زودی (ROAD SHOW)  در دبی برگزار می‌کنیم و بورس تهران قصد انعقاد تفاهم نامه‌ای با سازمان سرمایه‌گذاری خارجی را نیز دارد.

/ 0 نظر / 26 بازدید