دکتر احمد پور: بازار سرمایه می تواند موتور محرک اقتصاد کشور باشد

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : بازار سرمایه می تواند موتور محرک اقتصاد کشور باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، دکتر " احمد احمدپور" افزود :

شرکت ها می توانند با انتشار سهام و سایر ابزارهای مالی، سرمایه لازم را از طریق بورس تامین و در جهت ایجاد اشتغال، تولید و رشد اقتصادی حرکت کنند.

وی تاسیس نهادهای مالی مانند شرکت های تامین سرمایه (Investmant Bank ) و صندوق های سرمایه گذاری مشترک (Mutual Fund )، سامان دهی بازار اولیه، اجرای فاز اول شبکه اطلاع رسانی ناشران ( کدال) به منظور کاهش بوروکراسی اداری ، افزایش سرعت اطلاعات با حداقل هزینه، به اتمام رساندن پروژه نرم افزار جدید سامانه معاملات و آموزش به ذینفعان و کاربران آن را از مهم ترین فعالیت های سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 86 عنوان کرد.

دکتر احمد پور فراهم ساختن ابزارهای مالی جدید (صکوک، قراردادهای آتی و اوراق بهادار رهنی) برای خارج کردن بورس از تک محصولی بودن، تفاهم نامه همکاری با بورس های مالزی و اندونزی و ورود شرکت های بزرگ به بورس را از دیگر اقدامات سازمان بورس در سال گذشته اعلام کرد و گفت : این فعالیت ها باعث شد تا ارزش بازار سرمایه ایران در سال 86 به حدود 50 میلیارد دلار برسد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به ورود شرکت های مشمول اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و اظهار داشت : ورود این شرکت ها ، آرایش قبلی بورس را که متعلق به خودرویی ها، سیمانی ها ، بانک ها و لیزینگ ها بود، تغییر داد.

وی حمایت دولت از شرکت ها پس از واگذاری را یکی از عوامل مهم در اجرای سریع سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی نام برد و گفت : در این راستا، باید مقررات سرمایه گذاری خارجی اصلاح، اعتماد مردم به بازار افزایش، ورود بازیگران جدید به بازار تسهیل یافته، همکاری ایران با بورس های منطقه ای و بین المللی گسترش و زمینه پذیرش شرکت های ایرانی در بورس های خارجی فراهم شود.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی ابزار جدید اوراق بهادار رهنی در بازار ، توسعه ابزارهای مالی جدید ، کمک به راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس کالا، پیگیری راه اندازی نخستین بازار خارج از بورس (OTC ) و کمک به شرکت های تامین سرمایه برای گسترش حوزه های فعالیت آنها را از مهم ترین اولویت های این سازمان در سال 87 اعلام کرد.

دکتر احمد پور اقدامات لازم برای پوشش کلیه شرکت های بورسی در سامانه الکترونیک ناشران (کدال)، بسط و توسعه اطلاع رسانی شفاف و به موقع توسط ناشران و اهتمام لازم در مورد پذیرش شرکت های مشمول اصل44 قانون اساسی را از دیگر برنامه های مهم سازمان بورس و اوراق بهادار در سال جاری ذکر کرد.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید