آخرین نشست مدیرعامل بورس با خبرنگاران در سال 1389

وی ادامه داد: از سوی دیگر ارزش بازار از 65 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 105 میلیارد تومان در روزهای پایانی سال 89 رسیده است به این ترتیب بورس شاهد رشد 61 درصدی در ارزش بازار خود بود. در جریان معاملات سال گذشته شاخص کل از 12هزار و536 واحد به 22 هزار واحد بالغ گردید به این شکل بازدهی 75 درصدی برای بورس تهران به وجود آمد که و از این میزان 50 درصد مربوط به رشد قیمتها و 25 درصد باقی مانده با توجه به سود نقدی شرکت ها در مجامع محاسبه شده است.

سخنگوی بورس تهران در خصوص آمار مربوط به دفعات انجام معامله در بورس گفت: در سال گذشته 2 میلیون و 900 هزار دفعه معاملات ثبت شد که این روند در سال جاری به 3 میلیون و 200 هزار دفعه رسید. از آنجایی که این پارامتر یکی از شاخص های نقدشوندگی بازار به حساب می آید، امسال در این زمینه رشد 10 درصدی را شاهد بودیم.

وی با اشاره به اینکه امسال تعداد مشارکت کنندگان و سرمایه گذاران بورسی2 برابر شده است افزود : امسال 100 هزار کد معاملاتی جدید صادر شد که این رقم در مدت مشابه سال قبل 50 هزار کد معاملاتی بوده است.

امسال 5 شرکت بورسی شدند

حسن قالیباف اصل با اشاره به اینکه امسال 5 شرکت جدید وارد بورس شدند اظهار داشت: امسال شرکتهای پالایش نفت تبریز، بیمه دانا،پست بانک ایران، بیمه پارسیان و فولاد آلیاژی ایران در بورس پذیرفته شدند.در ضمنابزارجدید اوراق آتی سهام در مرداد ماه سال جاری به بورس وارد شد. امسال شاهد راه اندازی معاملات آن لاین و دسترسی آسان به بازار سرمایه هستیم.

برنامه های آتی بورس چیست؟77 پروژه در ارتباط با 6 برنامه جدید بورس

وی گفت: برنامه های آتی بورس تکمیل برنامه های فعلی است. اما همزمان بورس تهران 77 پروژه تهیه کرده است که در راستای 6 برنامه اصلی در سال90 بررسی خواهدشد.

وی با اشاره به اینکه برنامه اصلی بورس تهران افزایش سلامت و شفافیت بازار با ارتقاء سازوکار نظارت در بازار و توسعه مکانیزم نظارتی کارآمد است، تاکید کرد: نظارت در بازار سرمایه به شکل نرم افزاری انجام می شود.در این زمینه مطالعات نهایی شده و در سال آینده نرم افزاری در این زمینه تهیه می شود که موجب افزایش سلامت در بازار سرمایه می شود.

قالیباف برنامه بعدی را اجرای نظام راهبری شرکتی دانست و گفت: آیین نامه نظام راهبری در سازمان بورس در حال بررسی است. امیدواریم که در سال آینده پس از نهایی شدن اجرایی شود. درضمن مقرر شده که پس از این رتبه بندی، شرکتها براساس اجرای راهبری شرکتها رتبه بندی شوند و نیز شاخصی برای محاسبه میزان شفافیت شرکتها تهیه شود.

وی با اشاره به برنامه بعدی توسعه نظام تامین مالی از طریق شناسایی ناشران جدید همچنین تعامل با ناشران پذیرفته شده و طراحی خدمات مالی مناسب برای پاسخگویی به نیاز فعالان بورسی است گفت: امسال بورس پروژه بازاریابی را تهیه کرده و برای شناسایی و جذب ناشران جدید، سمیناری در اردیبهشت ماه اجرا می کند. از اینرو تمام ناشرانی که در بازار حضور دارند و نیز شرکتهای بازرگانی را دعوت می کنیم تا در بورس تهران پذیرش شوند.

مدیرعامل بورس تهران خاطرنشان کرد: برنامه های بعدی بورس شامل پذیرش 15 شرکت جدید در بازار سرمایه، راه اندازی بازار اوراق بهادار با درآمد ثابت ( اوراق مشارکت و صکوک ) با هدف ارتقاء و تسهیل تامین مالی از طریق بازار سرمایه و ایجاد فرصت جدید سرمایه گذاری است. توسعه نظام بازار سرمایه بحث جدی است که در وزارت اقتصاد و بازار سرمایه در حال پیگیری است. البته پذیرش شرکتها و اوراق بهادار جدید می تواند به این امر کمک کند. اوراق مشارکت آب فای خوزستان کار پذیرش آن در بورس انجام شده  و رقم 500 میلیارد تومانی است که بزودی شاهد عرضه آن از طریق بورس اوراق بهادار خواهیم بود.

وی ادامه داد: افزایش سرمایه سال 88 توسط شرکتهای بورسی انجام شد. حدود900 میلیارد تومان است و امسال این رقم به 2000 میلیارد تومان می رسد و نقش بازارسرمایه برای تامین مالی شرکتها بهتر شده است. در وزارت اقتصاد کارگروهی تشکیل شد که هدفش ارتقاء نظام تامین مالی است.

قالیباف اصل در مورد نقش بورس در تامین مالی گفت: در ماده 99 برنامه پنجم توسعه تمام شرکتهای سهامی عام ملزم شدند نزد سازمان بورس ثبت شوند و معاملاتشان اگر در بورس انجام شود قابلیت ثبت خواهد داشت.

قالیباف تاکید کرد: از برنامه های آتی بورس معرفی قراردادهای اختیار معامله، دارایی های پایه جدید، ارتقاء سامانه معاملاتی و دسترسی به بازار اوراق آتی است. اوراق آتی که امسال راه اندازی شد تک سهم بود.اکنون ما حدود 12 شرکت داریم که روی سهام آنها اوراق آتی منتشر شده است. سامانه معاملاتی که برای آن تهیه شده امکان دسترسی از تالار حافظ را فراهم می کند. بورس تهران با شرکت مدیریت فن آوری کار جدید را شروع کرده است که با سیستم معاملات فعلی که در بازار نقد محاسبه می شود بتوانیم معاملات آتی را انجام دهیم به این ترتیب دسترسی ها آسان تر می شود. پیش بینی می کنیم که بازار اوراق آتی در سال آینده گسترش پیدا کند.

سخنگوی بورس تهران درخصوص ابزارهای جدید معاملاتی گفت: ابزار آپشن که کار مشترک بین بورس و سازمان به حساب می آید. امیدواریم در سال آینده شاهد راه اندازی قرارداد اختیار معامله بر روی سهام باشیم ضمن اینکه روی سامانه معاملاتی با شرکت فن آوری به صورت مشترک کار می کنیم تا مراحل تثبیت مقررات نهایی شود.

وی از جمله پیشنهاداتی که از سوی بورس به سازمان ارسال و تصویب شد، انتشار اوراق آتی بر روی پرتفو عنوان و افزود: این پیشنهاد به کمیته فقهی رفته و تا جایی که اطلاع دارم نظر کمیته هم مثبت است. بزودی ما شاهد راه اندازی اوراق آتی بر روی پرتفو یا شاخص پرتفو هستیم. راه اندازی اوراق آتی بر روی پرتفو موجب گسترش بازار و افزایش تنوع بورس می شود.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به راه اندازی شاخص 30 شرکت بزرگ و برتر در سال جاری گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد راه اندازی ETF یا صندوق های قابل معامله در بورس باشیم. مجموعه این فعالیت ها موجب می شود که بازار ابزار مشتقه توسعه پیدا کند.

وی در خصوص توسعه فرهنگ سهامداری با هدف افزایش سرمایه گذاری در بورس گفت: بورس تهران در این زمینه کلاس های آموزشی در تالار های مناطق برگزار و برنامه های آموزشی ما در سال آینده ادامه پیدا می کند.

مجموع آموزش هایی که امسال در بورس داده شد، حدود 150 هزار نفر ساعت است.کتاب های آموزشی شامل کتاب آموزش سرمایه گذاری سطح مقدماتی، قوانین و مقررات بازار سرمایه برای آموزش سهامداران چاپ شد.

امسال مجموع ارزش بازار 105 میلیارد تومان است پیش بینی ما در سال آینده 140 هزار میلیارد تومان است. ما افزایش 40 درصدی ارزش بازار به دلیل پذیرش های جدید، افزایش سرمایه ها و رشد قیمت ها اتفاق می افتد.

/ 0 نظر / 47 بازدید