مقامات استانی بخوانند !

از اینرو اداره تالارها مستلزم صرف منابع و هزینه قابل توجهی شده به همین دلیل عملکرد مالی بیشتر تالارها به زیان مالی منجر شد.لذا به نظر می رسد که مقامات استانی و سایر ارکان و فعالان بازار سرمایه بایستی مساعدت و همکاری لازم را در این زمینه انجام دهند.

وی در خصوص تاریخچه ایجاد تالارهای منطقه ای در بورس گفت: براساس قانون برنامه سوم و چهارم توسعه اقتصادی کشور با مشارکت سازمان بورس و استانداری ها، تالارهای منطقه ای از سال 81 راه اندازی شد.

معاون پشتیبانی شرکت بورس با اشاره به اینکه هدف از راه اندازی تالارهای منطقه ای گسترش جغرافیایی و توسعه صنعت سرمایه گذاری است در بورس تاکید کرد: در حال حاضر در سطح کشور 30 تالار منطقه ای فعال است که از این تعداد حدود 22 تالار توسط شرکت بورس و تعداد 8 تالار دیگر توسط کارگزاران به صورت اختصاصی اداره می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا الگوی مشابه ای از تاسیس تالار منطقه ای در سایر کشورها وجود داشته است افزود: کشورهای هند ، پاکستان و کلمبیا به ترتیب 5 ، 2 و 4 تالار دارند که هر کدام بنا بر شرایط وبا توجه به ارائه خدمات خاص تاسیس شده اند. این در حالی است که در بیشتر کشورها ، با توجه به امکانات و زیر ساختهای مخابراتی ، معاملات به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به مکان فیزیکی انجام می شود.

معاون پشتیبانی شرکت بورس در ادامه اظهار داشت: از زمان راه اندازی تالارهای منطقه ای تلاش زیادی برای آموزش و توسعه فرهنگ سهامداری و سرمایه گذاری در بازار سرمایه و جلب مشارکت افراد بومی صورت گرفته و تقریبا در این زمینه موفقیت نسبتا خوبی حاصل شده است.

وی در خصوص نقش حائز اهمیت شرکتهای کارگزاری در اداره تالارهای اختصاصی گفت: تجربه اداره تالارهای اختصاصی توسط شرکت های کارگزاری به لحاظ ماهیت و ارتباط مستقیم با سرمایه گذاران و سهامداران دارای کارنامه موفقی بوده وافزایش تالارهای کارگزاری در چند ماهه اخیر نشان از این امر است.

واگذاری مدیریت سایر تالارهای منطقه ای به شرکت های کارگزاری داوطلب، گام موثری در تحقق اهداف بازار سرمایه خواهد بود.

/ 1 نظر / 3 بازدید
علی

به به ، به این می گن خبر خوب ! بوی تعطیلی بورس های استانی هم به مشام رسید ، تکلیف کارمنداش چی می شه ، عجب اشتغالزایی ای راه انداختند ! و [نیشخند]