شرکت بورس اوراق بهادار چهار ساله شد

وی تاکید کرد: امسال شاهد افزایش حجم بازار به میزان بسیار زیادی هستیم و ارزش بازارسرمایه در مقایسه با دو سال گذشته، 2 برابر شده و نسبت به ابتدای سال 40 درصد رشد کرده و شاخص کل بورس 45 درصد نسبت به ابتدای سال رشد داشته ،که این امرنشان دهنده بازده 45 درصدی در بازار سرمایه است.

قالیباف افزود: میزان سرمایه گذاران جدید در بورس نسبت به ابتدای سال افزایش داشته، به طوری که از ابتدای سال تاکنون نزدیک به 60 هزار کد جدید صادرشده است .

وی درمورد اقدامات جدید بورس تهران در سال جاری اظهار داشت: از جمله اقدامات جدید بورس در سال 89، تدوین استراتژی خود و خرید زمین سعادت آباد با مجوز شهرداری است. با توجه به اینکه برای خرید این زمین نیازمند بنیه مالی بیشتری بوده ایم لذا شرکت بورس با افزایش سرمایه خود مقدمات خرید زمین و ساخت و ساز آن را فراهم کرده است.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به تعطیل نشدن بازار سرمایه  طی روزهای گذشته، گفت : بازار سرمایه مکان حساسی است و در هیچ کشوری بازار سرمایه به راحتی تعطیل نمی شود و تنها با راُی شورای بورس می توان برای تعطیلی بازار سرمایه تصمیم گیری کرد.

قالیباف یادآور شد : امسال با معرفی ابزار جدید در بازار سرمایه آرزوی دیرینه بورس تحقق یافت و اکنون شاهد معامله اوراق آتی سهام در بازار سرمایه هستیم.

وی برنامه بعدی بورس تهران را توسعه ابزار آتی در بازار سرمایه دانست و تاکید کرد: مطالعات تطبیقی و امکان سنجی درمورد قرارداد های آتی به همراه وضع قوانین و مقررات جدید در بورس تهران صورت گرفت . همچنین برای سیستم معاملاتی پیش بینی های لازم انجام و از مرداد ماه این ابزار به مرحله بهره برداری رسید.

سخنگوی بورس تهران با اشاره به اینکه برنامه بعدی توسعه این ابزار، اوراق آتی بر روی شاخص است افزود:  با توجه به اعلام نظر مثبت سازمان در این زمینه ، مقررشده این مسئله در کمیته فقهی مطرح ومورد بحث و بررسی قرار گیرد و در گام بعدی شرایط دسترسی دفاتر و تالارهای منطقه ای به قراردادهای آتی هم فراهم شود.

وی به توسعه بازار از طریق ورود ابزار جدید معاملات اشاره کرد و خاطر نشان کرد: مطالعات مربوط به قرارداد آپشن سهام نیز به پایان رسیده است و گزارشی در این زمینه تهیه و به هئیت مدیره سازمان ارسال شده است، به این ترتیب پس از بررسی مقررات و سیستم معاملاتی  بزودی شاهد معامله این ابزار در بازارسرمایه خواهیم بود.

وی در پایان بورس را تشکلی مستعد برای تبدیل شدن به سازمان فراگیرنده و آموزش دهنده عنوان کرد و افزود: با ایجاد نظام پیشنهادات و برگزاری جلسات همفکری می توان به این مهم کمک نمود.

/ 0 نظر / 3 بازدید