مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد

سخنگوی بورس تهران معاملات آنلاین را افزایشی عنوان کرد و افزود: از ابتدای سال تا کنون معاملات آنلاین که به صورت مستقیم توسط سهامداران انجام شده 9 هزار میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که 7000 میلیارد تومان بوده، افزایش یافته است.

همچنین دفعات معاملات صعودی بوده و از 5 میلیون دفعه معاملات  در سال گذشته به 5 میلیون و 460 هزار دفعه  در سالجاری رسیده است. در ضمن معاملات اوراق مشارکت 400 میلیارد تومان است و با توجه به معاملات 300 میلیاردی در سال گذشته، روند افزایشی را در ابزار بدهی شاهدیم.

قالیباف اصل ارزش اسمی بازار را صعودی دانست و افزود: ارزش روز بازار در ابتدای سال 386 هزار میلیارد تومان بوده که به 334 هزار میلیارد تومان رسیده است. در حال حاضر ارزش اسمی بازار 82700 میلیارد تومان است و با مقایسه نسبت به ابتدای سالجاری که 72500 میلیارد تومان بوده، با روند مثبت همراه شده که دلایل رشد آن را می توان پذیرش 3 شرکت جدید در بورس و افزایش سرمایه هایی که از ابتدای سال تاکنون اتفاق افتاده برشمرد.

مدیر عامل بورس اظهار داشت: شاخص کل در ابتدای سال 79015 واحد بوده است که در پایان مرداد ماه به 73905 واحد رسید و نسبت به ابتدای سال 5 / 6 درصد کاهش یافته است. پی بر ای بازار(P/E ) هم اکنون 5/5 مرتبه است که در ابتدای سال 1 / 7 مرتبه بوده است.

وی به حوزه معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی توجه کرد و گفت: سهامداران حقوقی حدود 55 درصد و سهامداران حقیقی حدود 45 درصد معاملات را به خود اختصاص دادند که نشان دهنده حضور فعال سهامداران حقوقی و حقیقی در بازار است.

همچنین تعداد 105 هزار کد جدید در سالجاری صادر شده است که نسبت به سال قبل که 70 هزار کد جدید صادر شده افزایش را نشان می دهد.

مدیرعامل بورس تهران به تامین مالی توسط  محقق شده اشاره کرد و گفت: حدود 10 هزار میلیارد تومان از ارزش اسمی بازار که افزایش یافته است بواسطه افزایش سرمایه صورت گرفته در بازار است. همچنین آخرین سودی که توسط 320 شرکتی که در 36 صنعت در بورس مشغول به فعالیت هستند اعلام شده، 59 هزار میلیارد تومان است و نسبت به سال گذشته که 52000 میلیارد تومان بوده با افزایش  13 درصدی همراه شده است.

وی جایگاه بورس در اقتصاد ملی را خوب  توصیف کرد و اظهار داشت: علی رغم افزایش سود شرکت ها، معاملات و ارزش بازارکاهش یافته است که بر می گردد به سیاست های انقباضی که نقدینگی در کل بازارها را کاهش داده است، ولی رشد سودآوری در بورس نشان می دهد که بازار سرمایه پرپتانسیل است و جایگاه بورس در اقتصاد ملی خوب و ارتقاء یافته است.

وی به اقداماتی که در 5 ماهه اول سال انجام شده اشاره کرد و ادامه داد: در 5 ماهه اول سالجاری 3 شرکت به طور قطعی در بازار پذیرفته شده اند و نفت سپاهان پذیرش جدید بوده و با عرضه اولیه 10 درصد از سهام در بورس کشف قیمت شد و 2 شرکت تامین مواد اولیه صبا نور و مسکن شمال شرق از فرابورس به بورس تهران منتقل شدند.

سخنگوی بورس تهران به وضعیت پذیرش شرکت های جدید توجه کرد و افزود: 10 شرکت در فرایند پذیرش قرار دارند که فرایند برخی از آنها مانند نفت جی به اتمام رسیده و درج شده است و برخی دیگر در مراحل اولیه فرایند پذیرش قرار دارند.

وی افزود: اگر شرایط بازار فراهم شود و سهامدار عمده شرایط  را برای عرضه مناسب ارزیابی کند و اجازه عرضه را دهد بورس آمادگی عرضه های جذاب را دارد. همچنین سایر ابزار مانند صکوک، ETF و اوراق مشارکت  در فرایند پذیرش هستند.

مدیرعامل بورس تهران از لغو پذیرش 6 شرکت از ابتدای سال خبر داد و گفت: براساس تکلیفی که در دستور العمل پذیرش برای طبقه بندی شرکت ها وجود دارد و طبق آن باید تکلیف شرکت هایی که شرایط حضور در بورس را ندارند مشخص شود، 6 شرکت که  شرایط پذیرش را نداشته اند، لغو پذیرش و به فرابورس منتقل می شوند.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل پذیرش شرکت هایی که لغو پذیرش می شوند یک ماه فرصت اعتراض دارند و  شرکت سرمایه گذاری سدید، تولی پرس، ایران گچ، صنایع شیمیایی رنگین و پشم بافی توس پس از گذراندن فرصت  یک ماهه خود به فرابورس منتقل می شوند. در مورد کاشی اصفهان فرایند مربوطه در سازمان بورس در حال بررسی است.

مدیرعامل بورس رتبه بندی شرکت ها بر اساس حاکمیت شرکتی را یکی از کارهای مهم بورس دانست و گفت: رتبه بندی شرکت ها از سال گذشته در بورس انجام شده و می تواند به شفافیت بازار کمک فراوانی کند.

وی افزود: ما معیار های را مشخص کردیم و لیستی را تهیه کردیم و براساس آن شرکت ها را یک رتبه بندی اولیه انجام دادیم. چندین جلسه د اشتیم و کارهایی را باید انجام دهیم و پس از آن نمره رتبه بندی شرکت ها را اعلام می کنیم.

قالیباف اصل خاطرنشان کرد: برداشت ما این است که شرکت ها تلاش می کنند خود را با چک لیست تطبیق دهند که سبب می شود شفافیت  بازار سرمایه افزایش یابد. ضمن اینکه براساس این رتبه بندی، شاخص حاکمیت شرکتی را تهیه و منتشر می کنیم. این شاخص در کمیته شاخص هم تصویب شده و بورس لیست 30 شرکت را مشخص کرده و به شرکت فناوری ارایه نموده که پس از نهایی شدن امور فنی، منتشر می شود.

مدیرعامل بورس تصریح کرد: این شاخص یک معیار شفافیت هست و شرکت ها تمایل دارند دراین شاخص حضور داشته باشند و این امر باعث ایجاد یک رقابت برای شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت پذیری در شرکت های موجود  در بورس اوراق بهادار می شود.

قالیباف اصل در ادامه این جلسه به سهام شناور شرکت های بورسی اشاره کرد و گفت: سهام شناور شرکت ها 62 / 21 درصد است و نسبت به دوره مشابه سال قبل که 21 درصد بوده افزایش یافته است.

سخنگوی بورس افزود: از ابتدای سال 72000 نفر ساعت در تالارهای مناطق و تهران آموزش هایی در حوزه سرمایه گذاری، کارگزاری و ناشران ارایه شده است.

وی به افزایش سرمایه شرکت بورس اوراق بهادار تهران اشاره کرد و گفت: سرمایه شرکت در سال گذشته 45 میلیارد تومان بود که در آخرین مجمع، هیات مدیره پیشنهاد افزایش سرمایه از 45 میلیارد تومان به 90 میلیارد تومان را ارائه کرد که انجام شد و مراحل ثبت آن در حال طی شدن است.

یادآوری می شود در این نشست خبری مدیرعامل محترم بورس تهران به همراه معاونان، به سوالات متنوع اصحاب رسانه در مورد موضوعاتی مانند پیشنهادات بورس در خصوص سیاست های خروج غیرتورمی از رکود، بازار پیشرو، ا.وراق تبعی، سرمایه گذاران خارجی، ابزار های جدید معاملاتی،  و راهکارهای جذب نقدینگی و... به طور مبسوط پاسخ گفتند.

/ 0 نظر / 85 بازدید