نخستین نشست مطبوعاتی مدیرعامل جدید شرکت بورس

نقش مهم و دو گانه رسانه ها

وی با بیان اینکه در روزهای اولیه حضور در بورس با مشغله کاری زیادی مواجه بود اعلام کرد: رسانه‌ها از ارکان مهم بازار سرمایه و جامعه هستند که بخش مهمی از رشد و توسعه بازار به عهده مطبوعات بوده که در دو بخش فرهنگ سازی و شفافیت نقش بسزایی را ایفا کردند.

وی گفت: مطبوعات با تکرار مزیت‌های سرمایه‌گذاری باعث شدند تا مردم بیشتر با بورس آشنا شوند و خواهشی که از مطبوعات دارم این است که به رسالت خود همچنان ادامه داده تا فرهنگ سرمایه‌گذاری توسعه یابد.

قالیباف با بیان اینکه شفافیت و پاسخگویی از مهم‌ترین مؤلفه‌های بازار سرمایه‌ است خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مطبوعات در موضوعاتی مانند شفافیت، پاسخگویی، و انعکاس اطلاعات شرکت‌های بورسی فعال بوده و این در حالی است که اطلاعات باید در اختیار همگان باشد تا از خرید و فروش بازده مناسبی ببرند.

 

جای حساسی هستیم

مدیرعامل جدید شرکت بورس در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع اطلاع‌رسانی از سوی وی اشاره کرد و گفت: در جایی که ما هستیم از حساسیت بالای برخوردار بوده و هر اطلاعاتی که می‌دهیم بر روی تصمیم‌گیری فعالان بازار اثرگذار بوده بنابراین باید در گفته‌هایمان دقت کنیم.

قالیباف ادامه داد: شرکت بورس کاملاً حرفه‌ای و تخصصی بوده و از حوزه‌های مهم اقتصاد است و شاید اگر خبرنگاری از من سؤالی در خصوص نظرات یک وزیر بپرسد سعی می‌کنم پاسخ ندهم چون به ضرر بازار سرمایه است.

 

تعامل کار مهم مدیر عامل شرکت بورس

وی افزود: کار مهم من ایجاد مناسبات لازم با نهادها و سازمانهای مختلف است تا بتوانم با هدف تقویت بورس نظر آنها را جلب کنم.

 

شفافیت اطلاعات، اولین اولویت

قالیباف با اشاره به اینکه از گذشته در خانواده‌ بورس بوده و حساسیت‌های لازم را می‌دانسته، در رابطه با اولویت‌های کاری خود خطاب به خبرنگاران گفت:‌ از جمله اولویت‌هایی که در ذهنم بوده و در آینده دنبال خواهم کرد شفافیت اطلاعات است . این موضوع یک اصل به شمار می‌رود بنابراین دنبال راهکارهایی برای افزایش شفافیت هم از لحاظ شرکت‌های بورسی و هم از لحاظ معاملات هستیم.

وی ادامه داد:‌به این منظور راه‌حل‌هایی نیز در نظر گرفته شده است و شرکت‌هایی که پذیرفته می‌شوند با دقت بیشتری مورد بررسی قرار خواهند گرفت چرا که اعتقاد به کار کارشناسی و محور قرار گرفتن علم دارم و بازار سرمایه نیز باید برهمین اساس باشد.

قالیباف ادامه داد: فرصت سرمایه‌گذاری در بورس با دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری فرق دارد چرا که این بازار از نقدشوندگی بالایی برخوردار است که باید افزایش یابد و حسن بازار سرمایه نیز این است.

 

کاهش عدم تقارن اطلاعات، دومین اولویت

وی در رابطه با دومین اولویت کاری خود در دوران 2 سال تصدی‌گری مدیرعاملی شرکت بورس اظهار داشت: کاهش عدم تقارن اطلاعات دومین اولویت کاری است تا از این طریق شفافیت افزایش یابد.

 

نهادسازی و ابزارسازی ، سومین اولویت

وی به سومین اولویت کاری خود اشاره کرد و گفت: نهادسازی و ابزارسازی نیز اولویت‌دیگری است که می‌توانیم از این طریق کارهای زیادی انجام دهیم و در این دو سال اخیر نیز کارهای خوبی انجام شده و در حال مطالعه برای صندوق‌های مشترک استانی هستیم تا سرمایه‌ها و افراد بیشتری را به بورس وارد کنیم.

قالیباف افزود: اعتقاد دارم که بهتر است سرمایه‌گذاران به جای خرید تک‌سهم ، سبد سهام بخرند و از طرفی دیگر از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری بتوانند از مدیریت حرفه‌ای و فرصت‌ تنوع‌سازی استفاده کنند.

 

ورود سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاران، چهارمین اولویت

دومین مدیرعامل شرکت بورس وارد کردن سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاران جدید را اولویت کاری دیگر برشمرد و گفت:‌ می‌توان با ورود شرکت‌های جدید سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاران جدیدی را وارد بورس کرد. به همین دلیل در مورد خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی و خصوصی فعال خواهیم بود و در پذیرش شرکت‌های جدید دقت بیشتری خواهیم کرد تا با شفافیت کامل و رعایت استانداردها وارد بورس شوند تا عمق‌شان در بورس نیز افزایش یابد.

 

ریزساختارها ، پنجمین اولویت

قالیباف توجه به ریزساختارها را پنجمین اولویت کاری خود برشمرد و گفت: این موضوع به عمیق‌تر شدن، شفافیت و نقدینگی کمک می‌کند که در این رابطه باید مواردی چون قیمت‌های اول وقت و پایانی معاملات مشخص شود.

وی عملکرد دو سال گذشته هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بورس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های جدیدی وارد بورس شده‌اند و اقدامات متعددی انجام شده باید از هیئت‌ مدیره و مدیرعامل قبلی شرکت بورس تشکر و قدردانی کرد اما احساس می‌کنم که این دوره جدید باید دوره‌ای باشد که طی آن توسعه کمی، مداوم و پایداری نیز محقق شود تا با فرهنگسازی و اعتمادسازی افراد بیشتری به بورس وارد شوند.

وی ادامه داد: به تنوع نهادها و ابزارها و همچنین سرمایه‌ها نیاز بیشتری داریم و از طرفی دیگر باید تعامل سازنده‌ ایی با دیگر نهادها و کشورها داشته باشیم.

به گفته قالیباف در استفاده از نظام راهبری شرکتی، آیین‌نامه‌هایی مدون خواهد شد که به شفافیت، انصاف و رعایت حقوق سهامداران منجر خواهد شد.

 

توجه به حقوق سهامداران ، ششمین اولویت

وی ششمین اولویت کاری خود توجه به حقوق سهامداران اعلام کرد و گفت: این موضوع از جمله اولویت‌های ما است که از طریق ارتقای شرکتی انجام خواهد شد و سعی می‌کنیم برای شرکت‌های بورسی فرهنگسازی کنیم.

 

از مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری امید استعفا دادم

مدیرعامل شرکت بورس در ادامه نشست مطبوعاتی با خبرنگاران با سؤالات حاضرین پاسخ داد و در خصوص فعالیت خود در سرمایه‌گذاری امید خاطرنشان کرد: با قبول سمت مدیرعاملی شرکت بورس از مدیرعاملی شرکت سرمایه‌گذاری امید استعفا دادم.

 

سالی چهار نشست مطبوعاتی و مخالفت خبرنگاران

وی با بیان اینکه براساس اساسنامه شرکت بورس سمت سخنگویی نیز خواهد داشت گفت: براساس برنامه‌های مصوب در هیئت مدیره مقرر شده سالی چهار بار با خبرنگاران نشست مطبوعاتی برگزار کنم و در صورت نیاز ، به اطلاع‌رسانی موضوعات روز اقدام خواهم کرد و از طریق روابط عمومی شرکت بورس و پایگاه اطلاع‌رسانی به سؤالات خبرنگاران پاسخ خواهم داد.

به گزارش فارس، این اظهارات قالیباف منجر به واکنش همگانی خبرنگاران در رابطه با برگزاری چهار نشست مطبوعاتی در سال شد به طوری که اکثر خبرنگاران موضوع شفافیت و برگزاری تعداد اندک نشست‌های مطبوعاتی تناقض برشمردند و خواستار تعامل بیشتر قالیباف با رسانه‌ها شدند که در این رابطه قالیباف اعلام کرد جدی‌ترین دموکراسی در بورس اتفاق می‌افتد که باید در رابطه با اطلاع‌رسانی دقت کنیم.

این اظهارات وی باز هم با عکس‌العمل خبرنگاران مواجه شد و در نتیجه قالیباف عنوان داشت که ارتباط مستمری را با خبرنگاران خواهم داشت.

 

طرف کسی نیستم

وی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با وابستگی وی به هیئت مدیره‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعلام کرد: هرچند زمانی در نهادهای سرمایه‌گذاری بودم اما آن طرفی نیستم و سعی می‌کنم پشتیبانی شرکت‌های سرمایه‌گذاری را جلب کنم چرا که به بی‌طرفی اعتقاد دارم و خودم را نماینده همه سهامداران می‌دانم.

 

بورس متاثر از مسائل داخلی است

قالیباف در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اثرات بحران مالی جهانی بر بورس ایران گفت:‌ نتیجه یک مطالعه دانشگاهی نشان می‌دهد که بازار سرمایه ما بیشتر از متغیرهای خارجی مـتأثر از عوامل داخلی است بطوری که بورس ما نسبت به دیگر بورس از وضعیت بهتری برخوردار بود.

وی ادامه داد: کاهش 50 درصد قیمت مسکن نیز به بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

 

برنامه های جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی

مدیرعامل جدید شرکت بورس در رابطه با برنامه‌های جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به بورس گفت: آیین‌نامه‌ای توسط سازمان و شرکت بورس تدوین شده تا برخی از محدودیت ‌ها حذف شده و حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سهام ما را تسهیل می‌کند که این آیین‌نامه در مرحله تصویب توسط شورای عالی بورس است.

وی ادامه داد: از طریق اعتمادسازی و ورود شرکت‌های جدید به بورس نیز می‌توان سرمایه‌های داخلی را جذب کرد.

 

موضوع تزریق 200 میلیارد تومانی

قالیباف در رابطه با تسهیلات 200 میلیارد تومانی برای تزریق در بورس توضیح داد: بورس‌های دیگر کشورها اقداماتی را برای تقویت بازارهای سهام انجام داده‌اند که در این رابطه نیز گزارش هایی برای تقویت بورس کشور تهیه شده و با 35 راهکار کوتاه‌ و بلندمدت ، توسعه بورس و کمک به بخش واقعی اقتصاد مدنظر قرار گرفته که این گزارش ها به وزارت اقتصاد ارسال شده است.

وی گفت: یکی از راهکارهای مورد نظر تزریق نقدینگی است که رئیس سازمان بورس نیز به دنبال این برنامه است و سه گزارش نیز تهیه شده که اعتقاد دارم دولت نیز به این گزارش‌ها نظر مثبتی خواهد داشت.

 

حضور در بورس برای شرکت ها مزیت است

قالیباف در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه چه مزیت‌هایی برای ورود شرکت‌ها به بورس مدنظر قرار دارد گفت: پذیرفته شدن شرکت‌ها در بورس برای سهامداران و مالکان خود یک مزیت است و در دیگر بورس‌ها نیز بیشترین مشوق‌ها به این حوزه اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: علاوه بر تخفیف 10 درصدی مالیات شرکت‌های بورسی ، در لایحه مالیاتی نیز تخفیف 20 درصدی مالیات برای شرکت‌هایی که بیش از 20 درصد سهام شناور‌آزاد دارند مدنظر قرار گرفته که به شفافیت و نقدشوندگی بورس کمک می‌کند.

 

تمام برنامه‌های قبلی و مثبت شرکت بورس را انجام خواهم داد

مدیرعامل شرکت بورس در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا برنامه‌های هیئت مدیره قبلی بورس (مانند ایجاد مرکز مالی، افزایش سرمایه، ورود به بورس و بین‌المللی کردن بورس ایران و...) را ادامه خواهد یا خیر گفت: در گذشته اقدامات خوبی در شرکت بورس انجام شده بنابراین همه کارهای مثبت و نیمه‌تمام هیئت مدیره قبلی بورس را انجام خواهم داد و دانش خود را نیز به آن اضافه خواهم کرد.

 

اتوبوسی نیامده ام

قالیباف در پاسخ به سؤال دیگر فارس در رابطه با تغییرات احتمالی در معاونت‌های شرکت بورس اظهار داشت: فعلاً‌ تغییراتی نداریم . هرجایی که رفته‌ام با اتوبوس نبوده است چرا که با همه می‌‌توانم کار کنم و از طرفی دیگر در شرکت بورس نیروهای انسانی خوبی وجود دارند و جذب شده‌اند.

 

تالارها برای توسعه بورس مفیدند

قالیباف در پاسخ به دیگر سؤال فارس مبنی بر وضعیت تالارهای منطقه‌ای اظهار داشت: فعلاً ذهنیتی ندارم اما می‌خواهم کیفیت آنها را بالا ببرم تا با رسالت توسعه فرهنگ سهامداری بورس در مناطق همسو باشد.تالارها برای توسعه بورس مفیدند.

/ 0 نظر / 2 بازدید