راه اندازی تابلوی ارزی بورس در کیش

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران ادامه داد:  به عنوان نمونه بورس بین المللی لابوان در جزیره ای به همین نام در یک منطقه آزاد تجاری در جنوب مالزی قرار دارد که فعالیت آن پس از بین المللی شدن بورس مالزی بسیار محدود گشته است.

وی تصریح کرد: تابلوی ارزی، در واقع  تابلویی از بورس تهران خواهد بود که تعدادی از شرکت های پذیرفته شده در بورس را که شرایط معامله بین المللی دارند در خود جای می دهد، و سرمایه گذاران خارجی می توانند با مراجعه بدان، سهام مورد نظر خود را خریداری نمایند.

سخنگوی بورس تهران به تصویب قانون برای راه اندازی بورس بین المللی کیش اشاره کرد و افزود: البته ماده قانونی تشکیل بورس در مناطق آزاد تجاری- صنعتی پس از تصویب در مجلس منتظر تصویب شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام است و پس از تصویب آن  و بر اساس قانون مناطق آزاد می توان بورس بین المللی کیش را راه اندازی نمود، ولی در شرایط فعلی راه اندازی تابلوی ارزی سریعتر و مناسب تر است و می تواند مقدمه ای برای راه اندازی بورس بین المللی در آینده باشد.

وی به مزایای تابلوی ارزی اشاره کرد و گفت: تابلو ارزی نیازی به تصویب قانون در مجلس ندارد و در صورت تصویب هیات مدیره سازمان و شورای عالی بورس می توان آن را راه اندازی کرد و نسبت به راه اندازی بورس بین المللی مستقل کیش کم هزینه تر بوده و با صرف زمان کمتری راه اندازی می شود، از طرفی، تجربیات راه اندازی بورس های بین المللی در مناطق آزاد در کشورهای مالزی، ترکیه و امارات موفقیت آمیز نبوده است.

همچنین با توجه به وجود مزایای خاص در منطقه آزاد تجاری- صنعتی کیش، در نظر است این تابلو در بورس کیش راه اندازی شود، و در حال حاضر نیز کمیته ای در بورس اوراق بهادار تهران، مشغول مطالعه بر روی این پروژه می باشد.

/ 0 نظر / 4 بازدید