بج (سنجاق کت) بورس اوراق بهادار

Badge

واژه ی انگلیسی بَج (Badge) ،در لغت به معنای ِ نشان ، علامت ، امضاء و علامت برجسته و مشخص می باشد.

بج وسیله یا ابزار کوچکی است که به عنوان یک معرف بر روی لباس نصب می شود. در فارسی به آن سنجاق کت نیز گفته می شود اما در بین شرکت های تبلیغاتی که در زمینه ی تولید آن فعالیت دارند از همان واژه ی بج( به فتح ب و سکون ج) استفاده می شود.

این وسیله نشان انجام عملی برجسته(مثل: نشان شجاعت)، انجام کاری خاص، نماد توانایی و قدرت(مثلاً در اداره ی پلیس، آتش نشانی و ...)، نشانه ی استخدام در سازمان یا شرکتی، نشان دانش آموزی و یا به طور کلی وسیله ای ساده برای معرفی افراد می باشد. در ضمن بج برای تبلیغ، اطلاع رسانی یا اعتبار بخشیدن نیز به کار می رود.

بج از فلز، چوب، پلاستیک، چرم یا پارچه ساخته می شود. نشان باشگاه های ورزشی که بر روی پیراهن دوخته می شوند نیز نوعی بج هستند.

یک نمونه از بج پلیس


 

 

 

 در تصویر زیر بج فدراسیون فوتبال کشورمان بر روی پیراهن علی دایی دیده می شود


امروزه کلکسیونرها علاقه ی زیادی به بج نشان می دهند، بد نیست بدانید که در سال 1980 انجمن کلکسیونرهای بج در بریتانیا شکل گرفت.

 در امور نظامی نیز بج بیانگر درجات خاصی است که با آموزش های خاص حاصل می شوند،مثلاً نظامیانی که دوره ی چتربازی را گذرانده باشند، اجازه دارند بجی برای این منظور بر روی لباسشان نصب کنند.

برخی انجمن ها و تشکل ها نیز از بج برای نشان دادن درجه یا عضویت استفاده می کنند.

بجِ مشخصات (Name Badge)نیز نوعی بج سینه است که در بیمارستان ها و کارخانه ها کاربرد دارد.از مزایای این بج، تشخیص کارکنان از مراجعه کنندگان می باشد.

نمونه ای از بج مشخصات

 به آرم شرکت ها که بر روی محصولات چاپ می شوند نیز بج گفته می شود، به طور مثال، بج اتومبیل ها که معمولاً بر روی جلو پنجره ی اتومبیل نصب می شود.

بد نیست بدانید که پیشوندDe-   در انگلیسی ، به معنی بدون ِ ، عاری از، رفع و عملی معکوس است و حتماً با واژه های  Charge)پر شدن/کردن) وDecharge) خالی شدن/کردن) یاActivate)فعال کردن) وDeactivate ) غیرفعال کردن) آشنا هستید Debage ،به معنای کندن آرم جلوی اتومبیل است.

 

 اگر تمایل به آشنایی بیشتر به پیشوند ها در انگلیسی دارید اینجا کلیک نمایید.


 اما  شکل بج بورس اوراق بهادار یا همان لوگوی بورس اوراق بهادار بر گرفته از چیست؟

 

 لوگوی بورس تهران برگرفته از یک نشان برنجی مربوط به دوره هخامنشایان(330 تا 550 سال پیش از میلاد مسیح) می باشد که در استان لرستان کشف شده  است.

در این لوگو چهار انسان دست در دست یکدیگردر درون دایره ای قرار دارند. دستان گره شده ی این چهار نفر نشان اتحاد و همکاری است و دایره ای که آنها در آن قرار دارند نیز بیانگر دنیاست. دنیایی که بر اساس افسانه های باستانی ایران زمین، بر روی شاخ دو گاو قرار دارد که خود نشانه ی ثروت و بهره وری هستند.

 لازم به توضیح است، این لوگو پیش از این به عنوان سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار ثبت نشده بود و در 9 تیر سال 1386 ، برای نخستین بار، به عنوان علامت تجارتیِ شرکت بورس اوراق بهادار تهران(سهامی عام) در اداره مالکیت صنعتی ثبت گردید.

لذا حق استفاده و بهره‌برداری از این علامت به طور انحصاری در اختیار بورس اوراق بهادار تهران بوده و هرگونه استفاده از این علامت فقط با مجوز بورس اوراق بهادار تهران امکانپذیر می باشد.

 امیدوارم مطالب مفید واقع شده باشد

/ 6 نظر / 26 بازدید
رویا

سلام مطالب مختصر و مفيدي بود . من خيلي استفاده كردم

حامد قهاری

[خنده] بسیار مفید و آموزنده

کاظمی

با سلام خدمت آقای بهار فر در گوگل مشغول جستجوی مطلبی در مورد بورس بودم که وبلاگ شما را پیدا کردم . خیلی برایم جالب بود چون من خودم کارمند بانک هستم و اتفاقا این سوالات را یک بار از جنابعالی پرسیدم . از صبر و حوصله شما در پاسخگویی ممنونم .

حيدري

سلام مطلب جالبي بود ممنون پيروز باشيد

هدیه

از لوگو بورست که توضییح دادی ممنون