بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه نویسنده: بابک بهارفر - سه‌شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۳
نشست مطبوعاتی دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با حضور معاونان و اصحاب رسانه مورخ 19 خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی بورس تهران دکتر قالیباف اصل در ابتدای این جلسه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و عمومی فوق العاده  شرکت بورس اشاره کرد و گفت: در تاریخ 26 خرداد 2 مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی و در همان روز پس از اتمام مجع عادی، مجمع فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ 45 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان برگزار می شود.

 

ادامه این خبر را در ادامه مطلب مطالعه فرمایید


وی تصریح کرد: این افزایش سرمایه از محل منابع داخلی شرکت و در 2 مرحله صورت می گیرد، مرحله اول در سالجاری از مبلغ 45 میلیارد به 72 میلیارد تومان و مابقی در سال آینده انجام می شود.

همچنین این افزایش سرمایه به منظور اجرای طرح احداث ساختمان جدید بورس اعمال می شود. تاکنون سقف 6 طبقه ساخته شده و امیدواریم بورس تهران تا موعد مقرر در ساختمان سعادت آباد مستقر شود.

وی به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:  ارزش کل معاملات از ابتدای سال تا کنون به 22000 میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته که 21000 میلیارد تومان بوده، 7 درصد رشد را نشان می دهد.

معاملات خرد و بلوک امسال 9000 میلیارد تومان است که در مقایسه با سال گذشته که 6300 میلیارد تومان بوده، شاهد افزایش 42 درصدی هستیم و تعداد دفعات معاملات نیز به 3 میلیون دفعه رسیده که با توجه به 1میلیون 600 هزار دفعه معاملات سال قبل رشد 88 درصدی را نشان می دهد.

وی به شاخص کل توجه کرد و افزود: در ابتدای سال شاخص کل حدود 79000 واحد بود که هم اکنون حدود 75000 واحد است و حدود 5 درصد کاهش داشته است.

وی در ادامه به برنامه ریزی پذیرش 10 شرکت تا پایان سالجاری اشاره کرد و اظهار داشت: تا کنون دو شرکت در بورس پذیرفته شدند که شرکت نفت سپاهان عرضه اولیه و فولاد صبانور با احراز شرایط از فرابورس به بورس منتقل شد و طبق برنامه ریزی باید 5 شرکت عرضه اولیه و 5 شرکت از فرابورس به بورس منتقل شوند.

همچنین برای پذیرش 7 ابزار بدهی، 5 ابزار اوراق مشارکت و 2 صکوک برنامه ریزی شده و در حال بررسی درخواست چند ابزار بدهی جدید نیز هستیم.

مدیرعامل بورس تهران تصریح کرد: امسال در جلسات هیات پذیرش با درخواست پذیرش 2 شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر و فولاد کاوه جنوب کیش موافقت شده و فرایند پذیرش آنها  در مراحل پایانی قرار دارد. همچنین  شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یک فقره صکوک 200 میلیارد تومانی دارد که مراحل دریافت مجوز از سازمان را طی می کند و عرضه آن از طریق بورس تهران انجام می شود.

قالیباف اصل به رتبه بندی شرکت ها توجه کرد و اظهار داشت: براساس دستورالعمل پذیرش ما هر سال تا پایان اردیبهشت ماه باید پیشنهاد رتبه بندی را در هیات پذیرش مطرح کنیم و این کار در موعد مقرر انجام شد.

وی ادامه داد: تعداد شرکت هایی که الان در بورس اوراق بهادار داریم 319 شرکت است. در طبقه بندی شرکت ها تعداد 4 شرکت از تابلوی فرعی به تابلوی اصلی بازار اول، 6 شرکت از بازار دوم به تابلوی فرعی بازار اول، 1 شرکت از تابلوی اصلی به فرعی، 3 شرکت از تابلوی فرعی به بازار دوم و 6 شرکت با توجه به اینکه شرایط پذیرش حضور در بورس را احراز نکردند از بورس لغو پذیرش شدند.

براساس آخرین رتبه بندی 63 شرکت در تابلوی اصلی، 61 شرکت در تابلوی فرعی و 193 شرکت در بازار دوم حضور دارند.

مدیرعامل بورس تهران برگزاری میز صنعت را مهم دانست و گفت: سالجاری برای تشکیل 4 میز صنعت به صورت فصلی برنامه ریزی شده است.

وی به تهیه رتبه بندی شرکت ها براساس معیارهای حاکمیت شرکتی توسط مدیریت ناشران بورس اشاره کرد و افزود:  درسال گذشته برنامه ای را در حوزه ناشران تحت عنوان استخراج چک لیست یا معیارهای حاکمیت شرکتی پی گیری کردیم و هم اکنون یکی از شاخصه هایی است که به عنوان یک کار جدید بورس های دنیا به آن افتخار می شود و گزارش های آن را در فدراسیون های بین المللی ارایه می گردد.

مدیرعامل بورس تهران تصریح کرد: بورس اوراق بهادار تهران سال گذشته چک لیست حاکمیت شرکتی را براساس چک لیست های معتبری که در بورس های بین المللی وجود داشت، تهیه و استخراج کرد. شرکت ها براساس معیارهای حاکمیت شرکتی رتبه بندی شدند.

قالیباف اصل به رتبه بندی شرکت ها بر اساس معیارهای حاکمیت شرکتی تاکید کرد و اظهار داشت: تقریبا در تمام بورس های معتبر جهان شاخص حاکمیت شرکتی به عنوان اطلاعات از طرف بورس ها ارایه شود. تهیه و انتشار شاخص های تکمیلی به عنوان برنامه های سالجاری بورس است که شاخص حاکمیت شرکتی براساس آن منتشر می شود.

سخنگوی بورس تهران حاکمیت شرکتی را ارتقاء شفافیت عنوان کرد و گفت: حاکمیت شرکتی اصولی است که با اجرای آن روش ها، شرکت های شفاف، پاسخگو و مسئولیت پذیر در جامعه خواهیم داشت و سبب می شود شفافیت بازار سرمایه افزایش یابد.

وی به محاسبه شاخص های مختلف و ارایه آن به بازار سرمایه توجه کرد و گفت: شرکت فناوری نرم افزار محاسبه شاخص را تهیه کرده و همکاران در سازمان بورس روی محاسبات این نرم افزار و محاسبه شاخص بررسی و کار کردند که امروز تایید شد و در یک ماه آتی شاخص کل با استفاده از این نرم افزار جدید محاسبه شده و در اختیار بازار قرار می گیرد.

وی توضیح داد: این نرم افزار قابلیت محاسبه شاخص های مختلف را دارد و با توجه به آمادگی این نرم افزار تهیه شاخص های تکمیلی مانند شاخص قیمت، شاخص سود نقدی و شاخص حاکمیت شرکتی را در بورس اوراق بهادار تهران محاسبه و به بازار اعلام می کنیم.

مدیرعامل بورس تهران آموزش را جزو برنامه های همیشگی بورس دانست و گفت: امسال هم برنامه های آموزشی را در تهران و تالارهای مناطق داریم و آموزش 200 هزار نفر ساعت و چاپ کتاب را در دستور کار داریم.

لازم به ذکر است  مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران به سوال های متنوع خبرنگاران شامل؛ شاخص، انتشار آمار معاملات، حاکمیت شرکتی، کارکرد صندوق توسعه بازار و ... به طور مبسوط پاسخ گفتند.

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب