بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
نشست مطبوعاتی مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار نویسنده: بابک بهارفر - دوشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩۱

 

نشست مطبوعاتی دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در تالار حافظ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بورس اوراق بهادار- دکتر حسن قالیباف اصل با جمعی از معاونان و مدیران خود پاسخگویی به اصحاب رسانه را بر عهده داشت.

جهت مطالعه ی کامل این خبر به ادامه مطلب بروید


وی موضوعات مورد نظر خود را به سه بخش آخرین وضعیت بازار، اهداف کلان شرکت و برنامه های امسال طبقه بندی کرد و افزود: امسال ارزش بازار 130 هزار میلیارد تومان است که نسبت به ابتدای سال معادل یک درصد افزایش دارد. شاخص کل به 28 هزارو 558 واحد رسیده که این رقم نسبت به ابتدای سال معادل 10 درصد افزایش دارد. کل معاملات 9 هزار میلیارد تومان بوده که 1800 میلیارد تومان معاملات بر خط و آن لاین بوده که حدود20 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. همچنین امسال سود آوری شرکت ها 23 هزار و 500 میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل 15 درصد رشد نشان می دهد.

پذیرش دو شرکت در بورس

امسال دو شرکت در بورس پذیرفته شده اند. این شرکت ها شامل پالایشگاه نفت بندرعباس از جمله شرکت های اصل 44 و بیمه ملت از شرکتهای غیر اصل 44 بودند. در ضمن سهام شرکت سیمان آبیک در بورس پذیرفته و درج شده که امیدواریم در آینده نزدیک در بورس عرضه شود.

وی در زمینه پذیرش شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: در خصوص این شرکت جلسات هیات مدیره برگزار شده و عمده اقدامات لازم در حال انجام است. بزودی پس از ثبت اساسنامه و احراز شرایط پذیرش می توانیم شاهد عرضه سهام آن در بورس باشیم.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار افزود: شرکت خوارزمی از فرابورس به بورس منتقل و کار پذیرش و درج آن انجام شده و تا هفته آینده به طور کامل به بورس منتقل می شود. همچنین امسال 20 شرکت شرایط پذیرش در بورس را از دست دادند و به فرابورس منتقل شدند.

پذیرش دو اوراق مشارکت

قالیباف ادامه داد: در حال حاضر دو اوراق مشارکت شهرداری شیراز و سایپا کاشان در حال معامله در بورس هستند. پذیره نویسی اوراق مشارکت شهرداری شیراز در خارج از بورس انجام شده اما معاملات ثانویه آن در بورس صورت می گیرد، این در حالی است که تمامی اقدامات شامل پذیره نویسی و معاملات ثانویه اوراق مشارکت سایپا کاشان در بورس انجام گرفته است.

برگزاری دو میز صنعت

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار از برگزاری دو میز صنعت در بورس طی 6 ماه گذشته خبر داد و یادآور شد: این جلسات به منظور بررسی مشکلات و معضلات صنایع برگزار شده در ضمن مشکلات در این جلسات بررسی و چارجویی می شود و ماحصل آن به سازمان بورس و بازار سرمایه انتقال می یابد.

7 هدف کلان شرکت بورس

سخنگوی شرکت بورس اوراق بهادار به اهداف کلان شرکت بورس اشاره کرد و گفت: هیات مدیره این اهداف را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است. این اهداف شامل ارتقاء سهم بازار سرمایه در تامین مالی فعالیت های مولد اقتصادی، به کارگیری مقررات و رویه های موثر برای حفظ سلامت بازار و رعایت حقوق سهامداران، تعمیق و گسترش بازار و توسعه و تسهیل دسترسی به آن با بهره گیری از فن آوری و فرآیندهای به روز، توسعه دانش مالی و گسترش فرهنگ سهامداری در کشور  است .

وی برنامه های بعدی شرکت را شامل رعایت اصول پاسخگویی و شفافیت در تعامل با ذی نفعان عنوان و ادامه داد: توسعه مستمر دارایی های فیزیکی و سرمایه انسانی شرکت و خلق ارزش برای سهامداران شرکت جزء برنامه های دیگر بورس هستند.

برنامه های اصلی شرکت

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در ادامه از فعالیت مستمر در حوزه پذیرش خبر داد و تاکید کرد: در سال گذشته دو همایش فرصت های تامین مالی ناشران بورسی و همایش ملی پذیرش بنگاه های اقتصادی در بورس برگزار شد. سال گذشته 7 شرکت غیر اصل 44 در بورس پذیرش شدند. در واحد پذیرش بورس بازاریابی منسجم و شناسایی ناشران معتبر جزء برنامه های خود قرار دادیم.

وی با اشاره به دستورالعمل جدید پذیرش اوراق بهادار در بورس گفت: دستورالعمل جدید، اجازه پذیرش هر شرکتی را در بورس نمی دهد و شرکت ها باید برای پذیرش در بورس به کیفیت بالای عملکرد، ساختار مالی مناسب و گزارش دهی با آینده مشخص توجه داشته باشند. در حال حاضر بخش پذیرش بورس تهران جلسات زیادی در خصوص تشویق ناشران برای پذیرش در بورس برگزار کرده و مکاتبات فراوانی را در این زمینه انجام داده اند که از این میان می توان به جلسه با شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی اشاره کرد. در این جلسه شرکت شستا اعلام آمادگی کرده است که شرکت ها و هلدینگ های زیر مجموعه خود را که قابلیت پذیرش در بورس را دارند وارد کنند.

وی افزایش تعداد اوراق مشارکت مورد معامله در بورس را از برنامه های آتی خود اعلام کرد و افزود: انتشار اوراق مشارکت دولتی و شرکتی در بازار سرمایه و نیز گسترش بازار ابزار بدهی از جمله برنامه های دیگر بورس به حساب می آید. برای توسعه بازار باید اوراق مشارکتی را معرفی کنیم که با انواع سنتی آن تفاوت داشته و دارای ویژگی های جدید باشد. ورود اوراق مشارکت با آپشن های جدید موجب رونق و توسعه بازار سرمایه می شود.

طبقه بندی شرکت ها

قالیباف به طبقه بندی شرکت ها اشاره کرد و اظهار داشت: ما در بورس دو بازار اول و دوم و دو تابلو اصلی و فرعی داریم. در ضمن تاکید هیات مدیره بر این است که مفاد دستورالعمل پذیرش شرکت ها به صورت دقیق رعایت شود. برهمین اساس برای بررسی وضعیت شرکت ها نمی توان تا اردیبهشت ماه صبر کرد و باید این طبقه بندی ها بازبینی شود.

وی در خصوص لغو پذیرش 20 شرکت از بورس گفت: با تصویب دستورالعمل جدید پذیرش، برای این شرکت ها فرصتی فراهم می شود که به طور کامل از حضور در بازار سرمایه محروم نشده و سهامشان در بازار پایه فرابورس معامله خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار ادامه داد: طبقه بندی جدید موجب می شود شرکت های که عملکرد مناسبی ندارد به تابلو پایین تر منتقل شوند و یا از بورس اخراج و به بازار پایه فرا بورس بروند. در ضمن اگر شرکت های فرا بورسی شرایط بالایی را احزار کنند مطمئناً فرصت حضور در بورس را خواهند داشت.

در بورس برندسازی با جدیت دنبال می شود

دکتر قالیباف اصل با بیان اینکه  حضور در بورس یک سرقفلی است گفت: بانک ها برای شرکت های که در بورس حضور دارند، تسهیلات لازم برای تامین مالی را فراهم می کنند. ما در حال بررسی این مسئله هستیم و با تعدادی از بانک ها مذاکراتی در زمینه ارائه تسهیلات به ناشران داشته ایم.

وی ادامه داد: در خصوص ابزارهای جدید معاملاتی مطالعاتی صورت گرفته و در حال تدوین برنامه های خاص در این زمینه هستیم. ما در حال بررسی توسعه و تکمیل نرم افزارهای معاملاتی قرارداد های آتی و توسعه نرم افزار معاملاتی  اوراق اختیار سهام هستیم.

مدیرعامل بورس با اشاره به اینکه دستورالعمل اوراق اختیار معامله تصویب شده است تاکید کرد: در حال حاضر روی نرم افزارهای معاملاتی در این زمینه با شرکت مدیریت فن آوری بورس تهران کار می کنیم.

وی از امکان سنجی معاملات سلف سهام در بورس خبر داد و گفت: این معاملات به نقد شوندگی بورس کمک می کند ما مطالعات لازم در این زمینه را انجام دادیم و حاصل تلاش خود را در قالب یک گزارش به سازمان بورس ارسال کردیم و سازمان بورس پس از بررسی این گزارش در کمیته فقهی موافقت خود را اعلام کرد. دستورالعمل آن تهیه و به سازمان بورس ارسال شد. امیدواریم که پس از تایید نهایی به مرحله اجرایی برسد.

 دکتر قالیباف اصل ادامه داد: امکان سنجی استفاده از معاملات اعتباری انجام شده و مقررات مورد نیاز تدوین و به سازمان ارسال شده است. در ضمن وضعیت صندوق پوشش ریسک در حال مطالعه و بررسی است. در ضمن ما پیگیر جدی برگزاری میزهای صنعت برای مدیریت ریسک صنایع هستیم.

وی برنامه های دیگر شرکت را به کارگیری نرم افزارهای نظارتی اعلام کرد.

مدیرعامل بورس ادامه داد: دوره های آموزشی بورسی برای کارگزاران و ناشران و عموم مردم در تهران و تالارهای منطقه ای برگزار می شود و در این دوره ها  75 هزار نفر ساعت آموزش صورت گرفته است.

استقرار فیزیکی شرکت بورس

وی در خصوص استقرار فیزیکی شرکت بورس گفت: این مسئله یکی از برنامه های شرکت بورس در سال جاری است. در حال حاضر 80 درصد گود برداری انجام و مدیر طرح انتخاب شده است و مرحله انتخاب پیمانکار باقی مانده است.

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب