بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
همایش فرصت های تامین مالی برای ناشران پذیرفته شده در بورس نویسنده: بابک بهارفر - دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس اوراق بهادار تهران - حسن قالیباف اصل  مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در افتتاحیه همایش تخصصی فرصت های تامین مالی برای ناشران پذیرفته شده در بورس تهران در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد؛ افزود:هدف از برگزاری این همایش همفکری و هم اندیشی برای استفاده از فرصت های تامین مالی است. مدیران باید علاوه بر تدوین سیاست تقسیم سود ، میزان ارزش افزوده را نیز افزایش دهند تا سهامداران نیز به افزایش سود انباشته در شرکت ها علاقه مند شوند تا اقتصاد کشور نیز بزرگ تر گردد.

گزارش کامل در  ادامه مطلب


وی به فرصت های ایجاد شده در بازار سرمایه کشوراشاره کرد واظهارداشت: بازار سرمایه با اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بنگاه های بزرگ اقتصادی بزرگ مورد توجه قرار گرفته و مردم نیز این بازار را قابل اعتماد می دانند و این امر می تواند در جهت رشد وشکوفایی اقتصاد کشور موثر باشد.
قالیباف اصل با بیان آنکه، شرکت های حاضر در بورس دارای شفافیت مناسبی هستند، افزود: این امر میزان اعتماد به شرکت ها را افزایش می دهد.
وی در خصوص  ضرورت توجه به ابزار بدهی و اوراق قرضه ، ادامه داد: بهره گیری از این ابزار در دنیا مورد توجه است و شرکت ها در ایران نیز می توانند برای تامین مالی به این امر توجه کنند.
وی ادامه داد: حجم معاملات در یک ماه ابتدای سال جاری دو هزار و 500 میلیارد تومان بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 2.5 برابر شده و بر همین اساس بازار سرمایه دوران طلایی را پشت سر می گذارد.
وی با اشاره به اینکه نسبت بازار بدهی به تولید ناخالص داخلی در دنیا حدود یک درصد است که این رقم در ایران حدود صفر است افزود: شرکت ها می تونند از ابزار بدهی اسلامی واوراق مشارکت برای تامین مالی استفاده کنند و در سال جاری نیز قرار است 15 ابزار اوراق و دو صکوک در بازار منتشر شود.
قالیباف اصل در خصوص انتشار سهام برای تامین مالی نیز افزود: بسیاری از شرکت هایی که وارد بازار سرمایه شده اند هنوز به همان میزان باقی مانده اند و نمی توانند فعالیت اصلی را انجام دهند.
 مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادار با بیان آنکه، حجم معاملات در سال گذشته از لحاظ حجم رشد مناسبی داشته و به رقم 21 هزار میلیاردتومان رسیده است ، گفت: همچنین بازده این بازار75 درصد بوده و شرکت های مناسبی نیز وارد بازار شده اند.
مدیر عامل شرکت بورس واوراق بهادار از ورود ابزار ها و نهادهای جدید در بازار سرمایه کشور در سال جاری خبر داد و گفت: همچنین قرار است بازار ثانویه نیز در بورس پررنگ تر و امکان کشف قیمت و نقد شوندگی دارایی ها افزایش یابد.
وی با اشاره به نقش بازار سرمایه در تامین مالی نیز اظهارداشت: وضعیت تامین مالی از طریق بورس بهبود یافته به نحوی که در سال گذشته چهار هزار میلیاردتومان تامین مالی از طریق این بازار انجام شده که این رقم در سال 88 تنها حدود هزار میلیارد تومان بوده است.
قالیباف اصل گفت: با وجود این پیشرفت ها، هنوز در زمینه تامین مالی در مقایسه با متوسط های جهانی فاصله زیادی داریم به نحوی که این رقم در ایران حدود پنج درصد و در دنیا 15 تا 20 درصد است.
وی ، کاهش هزینه تامین مالی را از مزایای انجام این امر توسط بورس عنوان کرد و افزود: در صورتی که شرکتها خواستار توسعه باشند باید توجه ویژه به تامین مالی داشته باشند که البته سود انباشته برای این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
قالیباف اصل تصریح کرد: هر چند بنگاه های اقتصادی برای سرمایه گذاری ها از منابع داخلی کمتر استفاده می کنند اما در دنیا عمده تامین مالی از طریق سود انباشته انجام می شود

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب