بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس اوراق بهادار نویسنده: بابک بهارفر - چهارشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٩

‌رشد ده درصدی ‌ارزش بازار بورس اوراق بهادار نسبت به مدت مشابه سال قبل

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس اوراق بهادار تهران، دکتر حسن قالیباف اصل در نشست مطبوعاتی خود در جمع خبرنگاران ضمن مطلب فوق به بیان اقدامات انجام شده طی سه ماه اول سال 89 پرداخت و با ارائه آمار مقایسه ایی از معاملات در این دوره افزود: ‌ارزش بازار در سه ماهه اول سال 1389 رقم 72 هزار میلیارد تومان را نشان می دهد که این میزان درمقایسه با مدت مشابه سال قبل یعنی رقم 65 هزار میلیارد تومان حدود10 درصد رشد داشته است.

گزارش کامل این نشست در ادامه مطلب


وی در خصوص میزان تغییرات شاخص در سه ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: ‌شاخص از رقم 12 هزارو 537 واحدی در سال 88 به رقم بیش از 14500 واحد در سال 89 رسید که این رقم نشانگر رشد 7/15 درصدی این نماگر بورس است.

قالیباف با اشاره به رشد معاملات از 1890 میلیارد تومان به 6600 میلیارد تومان گفت: بورس در زمینه معاملات با رشد 250 درصدی مواجه شده است.

وی با اشاره به افزایش میزان نقدشوندگی بازار امسال نسبت به سال گذشته گفت: دفعات معاملات در مدت مشابه سال گذشته از 730 هزار دفعه به 790 دفعه رسیده است که این امر حاکی از رشد 8 درصدی این نوع معاملات است.

مدیرعامل شرکت بورس در مورد تعداد کدهای صادره گفت: میزان این کدها شاخص مناسبی از تعداد ورود سرمایه گذار ان جدید به بازارسرمایه است . براین اساس تعداد کدهای صادره از 19 هزار در سال گذشته به 24 هزار کد در سال جدید افزایش یافت و رشد 24 تا 25 درصدی را برای خود ثبت کرد.

وی با اشاره به اینکه p/e  بورس در حال حاضر رقم 94/5 واحد است خاطر نشان کرد این رقم در سال گذشته 81/5 واحد بوده است.

پذیرش شرکت های جدید در بورس تهران

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش پذیرش بورس تهران گفت: مقرر شده است تا پایان سال جاری 12 شرکت در بورس پذیرش شوند که از این تعداد در سه ماه گذشته سه شرکت پالایشگاه تبریز و بندرعباس ونیز بیمه دانا پذیرفته شده اند. پس از بررسی وضعیت دو شرکت مهندسی مکانیک آب و خاک و شرکت بالاست پرونده آنها به هیأت پذیرش ارجاع گردید که در آن هیأت واجد شرایط تشخیص داده نشدند.

همایش آشنایی با بورس

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه معاونت ناشران و امور اعضاء این بورس پیگیر راه اندازی همایشی با نام آشنایی با بورس است افزود: بورس تهران به دنبال راهکار های جذب ناشران و شرکت های جدید است . برهمین اساس قصد برگزاری همایشی را دارد تا در این میان فرصت شناسایی ناشران جدید فراهم شود.

وی با اشاره به تجربه کشور ترکیه برای برگزاری چنین همایشی درجذب شرکت ها برای حضور در بورس ادامه داد: دعوت از ناشران و شرکت ها برای شرکت در این همایش برنامه بعدی بورس تهران است. امیدواریم تا شهریور ماه این همایش برگزار شود.

برنامه نقدشوندگی گام به گام اجرا می شود

دکتر قالیباف با اشاره به اینکه مطالعات مربوط به نقدشوندگی از سال گذشته آغاز شده است افزود: تبدیل بورس تهران به بورس نقدشونده نیازمند برنامه بلند مدت و گام به گام است . شرکت بورس تلاش خود را می کند که این برنامه به صورت مرحله به مرحله انجام شود تا نتیجه آن که همان افزایش نقدشوندگی در بازار سرمایه است حاصل شود.

وی افزود: بورس تهران در راستای افزایش نقدشوندگی از مکانیزم های متعددی بهره برده است که یکی از این مکانیزم ها حراج است . مکانیزم حراج در روز بازگشایی نماد به کشف قیمت و میزان نقدشوندگی در سهام کمک  می کند.

قالیباف با بیان اینکه مجوز افزایش دامنه نوسان گزینه بعدی برای افزایش نقدشوندگی در بورس است تاکید کرد: در سال جاری سازمان بورس مجوز افزایش دامنه نوسان حدود 5/0 درصد را صادر کرد. به این شکل دامنه نوسان برای سهام از 5/3 درصد به 4 و برای حق تقدم از 7 به 8 درصد افزایش یافت.

  معاملات آنلاین: دسترسی بیشتر به بازار سرمایه

سخنگوی بورس تهران اعتقاد دارد که معاملات آنلاین موجبات دسترسی تمامی سرمایه گذاران به بازار سرمایه را فراهم می کند. با اجرایی شدن طرح معاملات آنلاین از یک سو مقدمات توسعه بازار سرمایه فراهم می شود و از سوی دیگر نقدشوندگی افزایش یافته و شرایط دسترسی سهامداران به بورس تسهیل می شود. بورس تهران ابزارهای نفوذ در بازار سرمایه را به دست می آورد.

بازاریابی برای جذب سرمایه گذار خارجی

دکتر قالیباف اصل با بیان اقدامات انجام شده بورس تهران در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی گفت: برنامه جذب سرمایه گذاران خارجی از مدت ها قبل در بورس تهران پیگیری می شد . شرایط بازدید سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه نیز فراهم شد .

وی خاطرنشان کرد: در راستای جذب سرمایه گذار خارجی نشست معارفه ( roadshow) در دبی برگزار شد . در این جلسه معارفه و تبلیغاتی که با همت بورس تهران و همکاری شورای بازرگانان ایرانی در دبی برگزار شد، و در آن گروهی از بازارگانان ایرانی مقیم دبی و برخی از سرمایه گذاران خارجی حضور داشتند.

وی با بیان بازخوردهای خوب این جلسه اظهار امیدواری کرد تا پایان سال چنین برنامه هایی برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بورس انجام شود.

 اوراق آتی سهام

مدیرعامل شرکت بورس درخصوص قراردادهای آتی سهام گفت:کار مطالعاتی این نوع از ابزارهای جدید معاملاتی سال گذشته به پایان رسید و وارد فاز جدید نرم افزاری خود شد. امسال کار نرم افزاری این پروژه نهایی شد. روز گذشته دستورالعمل معاملات و پذیرش فیوچر به تصویب سازمان بورس رسید. شرکت سپرده گذاری برای انجام مرحله آخر این طرح دو هفته فرصت خواسته است.

وی پیش بینی کرد ورود ابزارهای جدید و متنوع، فرصت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه را افزایش می دهد.

آیین نامه ها و مقررات در هیات مدیره

وی در خصوص وضعیت تصویب آیین نامه ها و مقررات در هیات مدیره بورس گفت: آیین نامه راهبری شرکتی تصویب و به سازمان ارسال شده است . درصورت تصویب این آیین نامه شرکت های بورسی ملزم به شفاف سازی وضعیت و پاسخگویی به سهامداران خود خواهند شد.

قالیباف در ادامه خبر از اصلاح آیین نامه پذیرش داد و خاطر نشان کرد: دستورالعمل اعطای مجوز دسترسی به سازمان ارسال شده است و امیدواریم که بزودی نهایی شود.

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب