بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
چهارمین مجمع عمومی عادی سالیانه بورس اوراق بهادار برگزار شد نویسنده: بابک بهارفر - سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸٩

 در روز سه شنبه 31 فروردین ماه، فعالان بازار سرمایه، کارگزاران و سهامداران به دور هم جمع شدند تا چهارمین مجمع عادی سالیانه شرکت بورس را برگزارنمایند. مجمع بورس اوراق بهادار برای بررسی صورت های مالی منتهی به 30/12/88 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردید.

در این گردهمایی جمعی از مدیران ارشد بورس اوراق بهادار، سهامداران شرکت بورس اوراق بهادار، کارگزاران و مسئولین شرکت های سرمایه گذاری حضور داشتند.

جهت مطالعه ی گزارش کامل مجمع به ادامه مطلب بروید


 

تشکیل جلسه مجمع عادی بورس تهران

محمد هاشم بت شکن رئیس هیات مدیره بورس تهران رسمیت جلسه را با حضور 56 درصد از سرمایه گذاران اعلام کرد.

رئیس هیات مدیره بورس تهران در آغاز جلسه ضمن بیان اینکه بورس تهران با سه نوع سرمایه گذار شامل کارگزاران ، شرکتهای سرمایه گذاری و کانون سهامداران حقیقی در ارتباط است از نمایندگان این سه گروه سرمایه گذار بورس خواست تا در هیات رئیسه مجمع حضور پیدا کنند.

وی سپس از گروه کارگزاران اکبر زرگانی نژاد مدیرکارگزاری امین سهم ، از گروه شرکتهای سرمایه گذاری عسگرانی مارانی از شرکت  سرمایه گذاری ملی ایران و در نهایت ابوالفضل متین مدیر کانون سهامداران حقیقی را به جایگاه دعوت کرد.

 رئیس مجمع بورس تهران با فراخواندن حسن قالیباف اصل، مدیرعامل و پس از آن دکتر عباس هشی از موسسسه حسابرسی هشیار بهمند به عنوان حسابرس و بارزس قانونی شرکت خواست تا در جایگاه خود قرار بگیرند.

بت شکن پانل هیات رئیسه مجمع را با دعوت از اعضای هیات مدیره محمد رضا رهبر ، غلامرضا خلیل ارجمندی و حمیدرضا رفیعی و نیز سه معاون بورس تهران ( آقایان جاویدی ، محمدرضا رستمی و علی سنگینیان ) تکمیل کرد. به این ترتیب هیات رئیسه مجمع به دور یک میز نشستند تا درحضور سهامداران کارنامه فعالیت یکسال خود را ورق بزنند.

 

اولین دستور جلسه : استماع گزارش مدیرعامل

 مدیرعامل بورس تهران عملکرد شرکت را برای سرمایه گذاران تشریح کرد

حسن قالیباف اصل ضمن تشکر از تمامی سهامداران برای حضور در مجمع افزود: شرکت بورس در تاریخ 15/9/85 براساس مجوز سازمان بورس تاسیس و از تاریخ 1/10/85 به صورت رسمی فعالیت عملیاتی خود را به عنوان مجری بازار سرمایه آغازکرد.

وی با اشاره به اینکه موضوع فعالیت بورس تهران تشکیل ، سازمان دهی و اداره بورس و پذیرش اوراق بهادار در بورس است افزود: از جمله دیگر فعالیت های ما وضع قوانین حرفه ای و مسئولیت های اعضا ، نظارت بر حسن انجام معاملات ، تهیه وجمع آوری و پردازش اطلاعات و نظارت بر ناشران اوراق بهادار است.

 

 خلاصه عملکرد شرکت از زبان مدیرعامل

وی درخصوص ترکیب سهامداران بورس گفت: در پایان سال، سهامداران شرکت به ترتیب نهادهای مالی حدود 34 درصد ، کارگزاران 39 درصد و سایراشخاص 29 درصد بودند.

قالیباف با اشاره به سرمایه 15 میلیارد تومانی شرکت بورس افزود: براساس قانون، هیچ سهامداری نمی تواند بیشتر از 5/2 درصد از سهام شرکت را در مالکیت خود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اعضای هیات مدیره بورس از افراد خوشنام بازار سرمایه تشکیل شده اند به معرفی اعضای هیات مدیره پرداخت و گفت: آقایان محمد رضا بت شکن ، محمد رضا رهبر ، حسن سلیمی ، موسوی بلده ، حمیدرضا رفیعی ، سید علی حسینی ، علی اسلامی بیدگلی ، غلامرضا ارجمندی در هیات مدیره شرکت بورس فعالیت دارند.

سخنگوی بورس تهران درخصوص تعداد نیروی انسانی شرکت بورس گفت: بورس تهران حدود 141 نفر پرسنل در تهران و نیز 115 نفر در 21 تالار منطقه ای خود دارد . در ضمن تعداد 87 شرکت کارگزاری در 21 تالار منطقه ای و 36 صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه در حال فعالیت هستند.

 

 

دستاوردهای شرکت در سال 88

وی در خصوص دستاوردهای شرکت در سال 88 افزود: پیش زمینه های لازم برای پیشرفت بازار سرمایه عبارتند از کارآیی ، سلامت ، شفافیت و نقد شوندگی است. جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی از جمله متغیرهایی است که موجب می شود بورس جایگاه ویژه و ممتازی را نسبت به سایر بازار ها و سایر فرصت های سرمایه گذاری داشته باشد.

 

اهداف کلان بورس در سالی که گذشت

قالیباف اصل در مورد اقدامات لازم برای دستیابی به اهداف کلان بورس گفت: فعالیت های بازار سرمایه در جهت ارتقاء و توسعه ابزارهای جدید مالی بوده است ، در این زمینه اقدامات زیادی انجام شد از آن جمله می توان به گزارش شناخت اوراق آتی سهام اشاره کرد . این گزارش به همراه طرح توجیحی و سازوکار معاملاتی و نیز دستورالعمل آن تهیه شد. این گزارش ابتدا در هیات مدیره شرکت و سپس در سازمان و نهایتاً توسط شورای بورس به تصویب رسید.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مرحله نهایی کردن نرم افزارها برای استفاده از اوراق آتی هستیم . در ضمن در سال گذشته بورس تهران بر روی اجرایی کردن صندوق های قابل معامله به پشتوانه طلا اقدامات لازم را انجام داده است. در حال حاضر این طرح در مرحله مذاکره با بانکها قرار دارد تا بزودی شاهد عرضه صندوق های قابل معامله در بورس باشیم.

 

تدوین استراتژی افزایش نقد شوندگی

مدیرعامل شرکت بورس از دیگر اقدامات شرکت برای گسترش کارآیی بازار سرمایه را تدوین استراتژی افزایش نقد شوندگی عنوان و افزود: دیدگاه بورس تهران به افزایش نقدشوندگی به شکل استراتژیکی بود بر همین اساس برای رسیدن به مقصود نیازمند برداشتن گام های پی در پی بوده ایم . بورس تهران در مرحله اول پس از بررسی قواعد معاملاتی بیش از 30 بورس ، نهایتاً یک گزارش کامل تهیه و پیشنهاداتی به آن اضافه نمود. براساس این مطالعات، قواعد پیشنهادی برای افزایش حجم مبنا، کاهش دامنه نوسان و کاهش حجم سفارش تهیه شد.

وی از جمله روش های جدیدی که در بین بورس ها مورد استفاده قرار می گیرد به سازوکار حراج برای کشف قیمت در زمان بازگشایی سهم یا برای تعیین قیمت پایانی اشاره کرد و افزود: این پیشنهادات به سازمان بورس ارسال شد.خوشبختانه سازمان بورس طی مصوبه ای دامنه نوسان را از 3 درصد به 5/3 درصد برای سهام و برای حق تقدم از 6 درصد به 7 درصد افزایش داد.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه سال گذشته حجم مبنا برای شرکت های بزرگ از 4 در هزار به 3 در هزار کاهش پیدا کرد. همچنین حجم سفارش برای شرکتهای کوچک از 10 هزار به 50 هزار و برای شرکتهای بزرگ از 50 هزار به 100 هزار سهم افزایش پیدا کرد. به این ترتیب نقد شوندگی در بازار فزایش یافت.

قالیباف اصل بازنگری دستورالعمل بازار گردانی را از جمله اقدامات دیگر در جهت افزایش نقدشوندگی در بورس دانست و تاکید کرد: امیدواریم با اجرایی شدن این دستورالعمل بحث بازار گردانی در بازار ما با سرعت بیشتری به پیش برود.

 

تهیه و تدوین و بازنگری مقررات مورد نیاز بازار

وی در خصوص تهیه و تدوین و بازنگری مقررات مورد نیاز بازار سرمایه گفت: بازنگری مقررات مورد نیاز در بازار سرمایه نیازمند ابزارسازی ، نهاد سازی و قانون سازی است . بورس به عنوان سازمان خود انتظام باید قوانینی را برای خود در جهت نظم بخشیدن به بازار سرمایه تهیه نماید.

مدیرعامل بورس تهران خاطرنشان کرد: در طی سال گذشته آیین نامه دسترسی مستقیم برای خرید و فروش، دستورالعمل اعطای مجوز برای کارگزارن در خارج از کشور ، دستورالعمل پذیرش مورد بازنگری قرار گرفت . در ضمن دستورالعمل روابط سرمایه گذاران با توجه به نیاز آن در بورس تدوین شد.

وی اقدام دیگر بورس در سال 88 را شامل تشکیل کمیته بازار برای تقویت نظارت بر بورس عنوان و اظهار داشت: در صورتی که تغییراتی در عرصه بازار رخ دهد که نرمال نباشد ، کمیته بازار بررسی های خودرا انجام داده و در صورت نیاز اقدامات لازم را اعمال می نماید.

 

بهسازی و توسعه کیفی فعالیت های تالارهای منطقه ای

سخنگوی بورس تهران یادآور شد: تالارهای مناطق دارای پتانسیل های لازم برای جلب ناشران جدید هستند در این تالارها فعالیت های زیادی در زمینه آموزشی و پژوهشی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه کارگزاران می توانند تالارهای مناطق را توسعه بخشند گفت: در صورتی که توسعه فیزیکی بورس از طریق کارگزاران انجام شود نتایج بهتری برای جلب سرمایه گذاران جدید در بر خواهد داشت.

به گفته قالیباف اصل در سال گذشته کارگزاری بانک توسعه صادرات با تحویل گرفتن تالار اهواز از بورس در جهت توسعه فیزیکی بازار قدم هایی اساسی برداشته است .

 

جذب ناشران برای ورود به بورس

مدیرعامل بورس تهران در خصوص جذب ناشران برای ورود به بورس گفت: ما در سال 88 در زمینه تشویق ناشران معتبر برای ورود به بورس و نیز افزایش کارآمدی فرآیند عرضه اولیه و کشف قیمت اقدامات زیادی انجام داده ایم.

وی در ادامه به عرضه اولیه سهام، 6 شرکت بانک تجارت ، بانک صادرات ، حفاری شمال، بیمه البرز ، سیمان فارس و نو و بیمه آسیا اشاره کرد .

 

بهبود فضای کسب و کار و تسهیل فعالیت شرکتهای پذیرفته شده در بورس

دکتر قالیباف اصل اقدام دیگر شرکت را در سال گذشته تشکیل میز صنعت در بورس عنوان کرد و خاطرنشان کرد : بورس تهران گزارش های تحلیلی تهیه و به مقامات تصمیم گیر ارائه کرده است که این گزارشات عمدتاً درخصوص برنامه پنجم توسعه ، بودجه سال 89 ، طرح هدفمند کردن یارانه ها و در نهایت بسته سیاستی بانک مرکزی بوده است..

 

توسعه دانش مالی و گسترش فرهنگ سهامداری و سرمایه گذاری

سخنگوی بورس تهران از اقدامات آموزشی بورس برای گسترش فرهنگ سهامداری در کشور سخن گفت و افزود: بورس تهران تاکنون 20 گزارش کابردی با هدف توسعه دانش بنیادی ، 118 هزار نفر ساعت دوره اموزشی در تالارها ، بیش از 16 هزار نفر ساعت دوره آموزشی در تهران برگزار کرده است . برگزاری 3 دوره آموزشی برای ناشران باهدف بهبود بازار سرمایه و چاپ کتابهای آموزشی نیز از اقدامات دیگر بورس در این زمینه است .

 

واگذاری سهام دولتی در بازار سرمایه

دکتر قالیباف معتقد است که کارنامه بورس تهران درزمینه واگذاری ها خوب بوده به طوری که حدود 90 درصد واگذاری ها از طریق بورس انجام شده است. سال گذشته همکاری خوبی میان بورس و هیات عالی واگذاری ها وجود داشت، خلاصه عملکرد شرکت نشان از این هماهنگی دارد.

 

بودجه 63 تومانی برای سال جاری

مدیرعامل شرکت بورس سود هر سهم شرکت را 63 تومان به طور خالص پس از کسر مالیات عنوان کرد و افزود: از برنامه های بورس تهران خرید یک ساختمان در شان بازار سرمایه کشور است بر همین اساس منابع مالی شرکت به این سمت حرکت خواهد کرد.

 

 سود 20 تومانی درانتظار سهامداران بورس تهران

سهامداران شرکت بورس با تصویب 20 تومان سود هر سهم خود موافقت کردند. مقرر شد بقیه سود برای افزایش سرمایه آتی بورس تهران اندوخته گردد.

 

حسابرس و بازرس اصلی : شرکت حسابرسی دایان رایان 

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب