بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
بیش از 50 درصد سهام مخابرات جابجا شد نویسنده: بابک بهارفر - یکشنبه ٥ مهر ۱۳۸۸

         

امروز، یکشنبه پنجمین روز از مهر ماه 88 با معامله 22 میلیارد و 936 میلیون و 827 هزارو 827 سهم معادل 50 درصد بعلاوه یک سهم مخابرات ایران به فروش رفت . به این ترتیب بورس تهران شاهد بزرگترین داد و ستد در طول فعالیت خود بود.

قیمت پایه هر سهم این شرکت 3400 ریال به صورت نقد و اقساط ( 20 درصد نقد و 80 درصد اقساط) تعیین شده بود. در جریان این رقابت این سهام از طریق شرکت کارگزاری بهمن به قیمت 3409 ریال خریداری شد. شرکت خریدار بایستی یک هزارو 560 میلیارد تومان از این معامله را به صورت نقد و بقیه را در 16 قسط 400 میلیارد تومانی به فاصله زمانی 6 ماهه در 8 سال به حساب دولت واریز نماید.

شایان ذکر است که در تاریخ بورس ، شرکت مخابرات به عنوان سومین و بزرگترین شرکتی که تاکنون خصوصی شده است ، به شمار می رود. معامله سهام بلوکی مخابرات به ارزش 78 هزار میلیارد ریال در واقع 6 برابر بزرگترین خرید و فروش قبلی سازمان خصوصی سازی در بورس است.

 

تاریخچه معاملات بزرگ خصوصی سازی در بورس

اولین خصوصی سازی بزرگ بورس در تاریخ 6/8/86 متعلق به شرکت ملی صنایع مس ایران با عرضه 1158 میلیون سهم به ارزش 10 هزار و159 میلیارد ریال ثبت شده است. دومین خصوصی سازی بزرگ به تاریخ 21/5/87 به عرضه فولاد خوزستان برمی گردد، که در آن زمان 668 میلیون سهم از شرکت فولاد خوزستان به ارزش 13 هزارو641 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

جهت مطالعه ی توضیحات جناب آقای دکتر قالیباف، مدیرعامل بورس اوراق بهادار، به ادامه مطلب بروید

 


انجام موفقیت آمیز بزرگترین خریدو فروش تاریخ بورس  

 

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در نشست مطبوعاتی درخصوص عرضه عمده و بلوکی سهام شرکت مخابرات ایران ضمن بیان این مطلب گفت: عرضه 50 درصد به علاوه یک سهم شرکت مخابرات ایران در بورس با موفقیت انجام شد . از میان دو کنسرسیومی که در رقابت شرکت داشتند کنسرسیوم اعتماد مبین موفق به خرید این بلوک از سهام شرکت مخابرات از طریق کارگزاری بهمن شد.

وی ضمن ابراز خرسندی از موفقیت این خرید و فروش تاکیدکرد: این معامله از نوع شرایطی است بدین شکل که خریدار ظرف 30 روز کاری فرصت دارد تا 20 درصد از ارزش این سهام را به صورت نقدی پرداخت نماید تا معامله قطعیت پیدا کند.

قالیباف در پاسخ به اینکه دلیل اعلام نام خریدار در این معامله چیست اظهار داشت : سازمان خصوصی سازی با توجه به شرایطی که برای این معامله تعیین کرده بود اهلیت فنی و مالی خریداران را بررسی کرده است تا مشخص شود ،خریداران پس از اینکه شرکت را تحت مالکیت خود درآوردند ازتوانایی اداره شرکت برخوردار باشند. کنسرسیوم های شرکت کنندگان دراین معامله از قبل مشخص شده بودند بر همین اساس اعلام نام خریدار سهام مخابرات در شرایط فعلی موردی ندارد.  

وی در خصوص انصراف شرکت تعاونی پیشگامان یزد گفت: در بررسی وضعیت خریداران معامله بلوکی سهام مخابرات، بحث اهلیت ها مطرح بود و ما نامه ای از سازمان خصوصی سازی دریافت کرده ایم مبنی بر اینکه شرکت پیشگامان یزد دراین رقابت شرکت نمی کند.

مدیرعامل شرکت بورس در خصوص تعداد خریداران سهام مخابرات گفت: بورس هیچ دخل و تصرفی در تعداد خریداران سهام بلوکی ندارد و تنها پس از تایید وضعیت خریداران اجازه معاملات را صادر می کند. بورس تهران هر شرکتی را که مورد تایید سازمان خصوصی سازی قرار بگیرد، در چرخه معاملات قرارخواهد داد. 

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب