بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بورس برگزار شد نویسنده: بابک بهارفر - پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸

دستاورد مجمع عادی بورس ؛ رعایت اصول راهبری شرکتی  

 

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت بورس با تقسیم سود 30 تومانی به سهامداران خود به کار خود پایان داد.

فضای سالن پر از همهمه بود .خوش و بش ها میان سهامداران و ردیف اولیهای سالن ادامه داشت. سرپرست روابط عمومی به عنوان مجری سومین مجمع شرکت بورس پس از خیر مقدم به سرمایه گذاران از محمد هاشم بت شکن رییس هیات مدیره شرکت بورس خواست تا به عنوان هیات رئیسه مجمع عادی سالیانه جلسه مجمع عادی شرکت را برعهده بگیرد.

جهت مطالعه ی گزارشی از مجمع بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید.این مطلب برگرفته از تارنمای رسمی شرکت بورس اوراق بهادار می باشد


چیدمان تیم مدیریتی شرکت بورس

بت شکن رئیس هیات مدیره شرکت بورس، در ابتدا به حضور 64 درصد از سهامداران اشاره کرد و رسمیت مجمع را اعلام کرد

وی بابیان اینکه براساس ماده 24 اساسنامه شرکت بورس و مطابق با ماده 141 قانون تجارت هیات رئیسه مجمع بایستی شامل دو ناظر قانونی ، یک دبیر جلسه و اعضای هیات مدیره باشد،به انتخاب اعضای هیات رییسه مجمع پرداخت. که آقای اکبر زرگانی نژاد را از بین شرکت های کارگزاری و عسکری مارانی از میان شرکت های سرمایه گذاری به عنوان  ناظرین این جلسه و ابولفضل متین به نمایندگی از سهامداران حقیقی به عنوان دبیر جلسه انتخاب کرد.

رییس هیات مدیره شرکت بورس  محمدرضا رهبر ، حسین سلیمی ، حسنعلی قنبری ، غلامرضا خلیل ارجمندی به عنوان اعضای هیات مدیره و علی حسینی ناظر سازمان در هیات مدیره شرکت بورس و حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت به بالای سن فراخواند

به این ترتیب تمامی تیم شرکت بورس برای گزارش به مجمع عادی سالیانه شرکت در جای خود قرار گرفتند.

 

 قالیباف اصل از عملکرد یکسال شرکت بورس می گوید

مدیرعامل شرکت بورس ضمن تشکر از عملکرد 7 ماهه هیات مدیره قبلی شرکت بورس و تقدیر از عملکرد هیات مدیره فعلی با توجه به بحران های مالی اخیر شمایی کلی از شرکت بورس از ابتدای تاسیس تاکنون به حاضران ارائه داد و موضوع فعالیت شرکت را عبارت از  1)تشکیل، سازماندهی و اداره بورس اوراق بهادار2) پذیرش اوراق بهادار3) تعیین شرایط عضویت برای گروه‌های مختلف از اعضا4) فراهم آوردن شرایط لازم برای دسترسی عادلانه اعضا5)  همکاری و هماهنگی با سایر نهادهای مالی6) انجام تحقیقات، آموزش و فرهنگ‌سازی7) همکاری با بورس‌های دیگر در ایران و خارج8) نظارت بر حسن انجام معاملات9) تهیه، جمع‌آوری، پردازش و انتشار اطلاعات10) نظارت بر فعالیت ناشران اوراق بهادار دانست.

 

بورس به عنوان یک نهاد ملی

قالیباف با بیان اینکه رسالت بورس به عنوان یک نهاد ملی درکنار کارهای اقتصادی که به عنوان یک شرکت سهامی عام برای اداره بازار معاملات اوراق بهادار انجام می دهد ، کمک به خصوصی سازی در کشور به ویژه در راستای سیاستهای اصل 44 و فرمایشات مقام معظم رهبری است و تاکید کرد: براساس گزارش سازمان خصوصی سازی 80 درصد واگذاری های سال گذشته از طریق بورس صورت گرفته و این خود نشانه کارنامه ای افتخار آمیز از عملکرد قابل قبول بورس اوراق بهادار تهران است.

وی در خصوص بحران های اخیر اقتصادی دنیا اظهار داشت : از آنجایی که بورس به عنوان شاخص و آینه تمام نمای اقتصاد به حساب می آید به کوچکترین تغییرات زودتر از سایر صنایع در نماگرهای بازار سرمایه واکنش نشان می دهد ،  بورس تهران پیشاپیش بقیه بخش های مالی کشور به بحران های اقتصاد جهانی عکس العمل نشان داد، شرکت بورس در این دوره به سرعت دست به کار شد و گزارش های مشترک با سازمان بورس تهیه و در قالب بسته پیشنهادی بازار سرمایه به دولت ارسال کرد البته برخی از پیشنهادات این بسته نیز به مرحله اجراء در آمد.

وی به تشریح کارکرد های بورس در اقتصاد ملی پرداخت و افزود: از جمله کارکرد های بورس تهران کمک به تشکیل سرمایه در کشور است که این مهم از طریق افزایش سرمایه یک هزارو137  میلیارد تومانی شرکتها در بورس ممکن شده است. در ضمن پس از بررسی و مطالعات بر روی برنامه 5 ساله و قانون بودجه سال 88 با ارائه پیشنهادات کارشناسی دراین خصوص نقش بورس تهران پررنگ تر وبراعتبار این نهاد مالی افزوده شد.

وی با اشاره به اینکه بورس یک تشکل خود انتظام است که می تواند در محدود کاری خود آئین نامه و مقرراتی را تدوین کند اظهار داشت : شرکت بورس در طول یک سال گذشته قوانینی همچون دستورالعمل عرضه اولیه ، دستورالعمل مبارزه با پولشویی در بازارسرمایه ، دستورالعمل معاملات ، معاملات عمده و دستورالعمل بازارگردانی را تدوین کرده تا شرایط هر چه قاعده مند و نظامند شدن بازار سرمایه را فراهم نماید.

قالیباف اصل گفت: به کارگیری ابزارهای جدید در بورس جزء پیشنهادات شرکت بورس است که می تواند به تنوع بخشی و شفافیت و کارایی بازار سرمایه کمک کند ، با مطالعه بازارهای نوظهور و پیشرفته شرکت بورس برای معامله اوراق آتی سهام ، طرح توجیحی و دستورالعمل اجرایی تهیه و به سازمان پشنهاد شده است .امیدواریم در جلسات مشترک با سازمان بتوانیم گزارشات لازم برای  به کارگیری این اوراق را هر چه سریعتر نهایی کنیم. به این شکل با به کارگیری ابزارهای جدید فضای بهتری از بازارسرمایه ترسیم می شود وموانع ارتقاء بورس برداشته خواهد شد.

وی مهمترین رسالتهای  بورس اوراق بهادار را برشمرد و خاطرنشان کرد: توسعه فرهنگ سرمایه گذاری ، ارتقاء دانش مالی از رسالتهای شرکت بورس است . شرکت برای انجام این مهم بخش مدیریت آموزش را راه اندازی کرد تا هر چه بیشتر بتواند راه پیشرفت بازار سرمایه را هموار کند. بورس به منظور افزایش دانش سهامداری در سایراستانها  دوره های آموزشی را در تالارهای مناطق برگزارکرده تا مقدمات جذب سرمایه گذاران جدید را فراهم نماید.

 

دو روی یک سکه

بازار در سال گذشته شاهد دو وضعیت قابل ملاحظه است به شکلی که در نیمه اول سال شاخص رشد داشت اما در نیمه دوم با توجه به بحران های جهانی بازار با 21 درصد کاهش رو به رو شد.

 

اتفاق خوب از نوع بورسی

وی بااشاره به اینکه در سال گذشته ارزش معاملات 88 درصد رشد داشته و به رقم 13 هزارو700 میلیارد تومان رسیده که یک رکورد جدیدی در بازار سرمایه است افزود: گردش ریالی سهام نیز طی سال 87 از 13 به 30 درصد رشد کرده است.یکی دیگر از موفقیت های بازارسرمایه انجام واگذاری ها به مبلغ 7 هزارو 500 میلیارد تومان از طریق بورس در سال گذشته بوده است.

 

پذیرش در تکاپوی بازاریابی

وی دستاورد دیگر شرکت را پذیرش شرکت های جدید و به تبع آن فرآیند عرضه های اولیه برای شرکت های مخابرات ، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ، پالایشگاه نفت اصفهان ، بانک ملت ، سیمان کردستان عنوان کرد و تسریع کرد: مدیریت پذیرش کار بازاریابی و جذب ناشران معتبر را به بورس را آغاز کرده در حال شناسایی چنین شرکتهایی است و جلساتی متعددی را  دراین زمینه برگزار کرده است .

قالیباف یادآور شد :در این دوره کاری دامنه نوسان از 2 به 3 درصد برای سهام و از 4 به 6   درصد برای حق تقدم افزایش یافت.کاهش زمان توقف نماد از دیگر اقدامات اثربخش شرکت بود که نوید بخش ایجاد بازاری با شفافیت اطلاع رسانی است.

وی به روند بازنگری و بهسازی وضعیت تالارهای منطقه ای اشاره و اظهار داشت: بورس در جهت رسالت فرهنگ سازی خود برای پیشبرد و توسعه بازار سرمایه از راهکار تبدیل تالارهای منطقه ای به دفاتر کارگزاری بهره برده است تا از این طریق در هزینه ها صرفه جویی کرده و سهمی هم در ارتقا فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه داشته باشد .

مدیرعامل شرکت با عنوان این مطلب که شرکت بورس کار امکان سنجی ایجاد بورس بین المللی کیش را در پروژه های مطالعاتی خود گنجانده است گفت: راه اندازی بورس کیش از جمله برنامه های بورس است و راه اندازی آن منوط به نتیجه کار کارشناسی و مطالعات موجود در شرکت است.

وی گفت: شرکت بورس با پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت iso9001  قادر شده است فرآیند مشتری مداری را در بورس اوراق بهادار ایجاد کند و از سوی دیگر مراحل تدوین ، سند راهبری شرکتی در حال انجام است که به این ترتیب سیکل جدیدی در بازارسرمایه پایه ریزی خواهد شد.

وی از امضاء تفاهمنامه در بورس های قبرس و کره جنوبی خبرداد و اظهارداشت:  شرکت با مطالعه در خصوص شاخص های جدید قصد دارد بازار را به رشد بیشتر سوق دهد .

وی بحث افزایش شفافیت در بازار سرمایه را مطرح و از اجرای آیین نامه راهبری شرکتی و دستورالعمل سرمایه گذاری سهامداران خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این برنامه ها بازار را به سمت شفافیت اطلاع رسانی رهنمون کند.

 

سود شرکت بورس

به گفته قالیباف اصل سود شرکت بورس در سال 87 نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد رشد داشته است . سود شرکت در سال 86 از 6 میلیاردو 870 میلیارد تومان به 7 میلیاردو 290 میلیارد تومان در سال 87 رسید.با این اوصاف سود 458 ریالی شرکت در سال قبل به سود486 ریالی در سال مالی منتهی به 30/12/87 تبدیل شد.

 

اهداف شرکت در سال آینده

مدیرعامل شرکت اهداف شرکت را شامل افزایش سهم بورس در تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی و کمک به رشد سرمایه‌گذاری،تلاش در راستای بهبود فضای کسب‌و‌کار، تسهیل فعالیت شرکت‌های پذیرفته‌شده و تعامل سازنده با آن‌ها و ایجاد جذابیت برای ورود شرکت‌ها به بورس دانست و افزود:ارتقای کارایی، شفافیت، سلامت و نقدشوندگی بازار و همچنین حمایت از حقوق سهامداران ،توسعه دانش مالی و گسترش فرهنگ سهامداری و سرمایه‌گذاری در کشور و نیز توسعه همکاری با نهاد ناظر و همچنین همکاری موثرتر با سایر نهادهای مالی فعال در بازار،افزایش ثروت سهامداران شرکت و ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان از جمله اهداف آتی شرکت برای سال 88 به حساب می آید.

 

برنامه های از جنس بورسی

مدیرعامل شرکت بورس با استناد به اهداف یاد شده برنامه های بورس را برای سال آینده به شرح ذیل اعلام کرد:

 • برگزاری جلسات مستمر و دوره‌های آموزشی برای شرکت‌های پذیرفته‌شده با هدف توسعه ظرفیت‌ها، بهبود گزارشگری مالی و کیفیت افشای اطلاعات، شناخت مشکلات و نارسایی‌ها و کمک به حل آن‌ها
 • همکاری با شرکت‌های پذیرفته‌شده در موارد مرتبط با سازمان از جمله افزایش سرمایه، افشای اطلاعات و انتشار اوراق بهادار جدید، تشکیل میز صنعت با هدف تعامل بهتر با ناشران پذیرفته شده و مدیران صنایع
 • برگزاری نشست‌های مستمر با اتحادیه‌ها، کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنایع با هدف شناسایی موانع و محدودیت‌های فعالیت و برنامه‌ریزی برای رفع موانع از طریق مذاکره با مراکز تصمیم‌گیر، پیشنهاد‌ احکام لازم در برنامه‌های پنج ساله، بودجه‌های سنواتی یا اصلاح مقررات
 • همکاری با ناشران پذیرفته شده در راستای استقرار نظام راهبری شرکتی و نظام روابط سرمایه‌گذاران و همچنین نظارت بر تداوم شرایط پذیرش
 • اقدام در راستای تشویق ناشران معتبر برای ورود به بورس از جمله برگزاری همایش‌، دوره‌های آموزشی و مذاکره مستقیم(بازاریابی)، افزایش مهارت مشاوران پذیرش و رتبه‌بندی آنان و همچنین آماده‌سازی شرکت‌های دولتی و خصوصی برای پذیرش در بورس
 • کارآمدتر کردن فرآیند عرضه‌های اول از طریق افزایش شفافیت امیدنامه‌های درج، به‌کارگیری سازوکارهای به‌روز کشف قیمت با تاکید بر همکاری نهادهای متعهد خرید 
 • ارتقای سلامت بازار و افزایش اعتماد عمومی به بازار از طریق نظارت دقیق‌تر و موثر‌تر بر فعالیت اعضا و سرمایه‌گذاران و برخورد سریع و بدون اغماض با متخلفان، توسعه فعالیت واحد نظارت بر بازار و تجهیز این واحد، آموزش اعضا و سهامداران و پیاده‌سازی اصول مدیریت ریسک
 • توسعه ابزارهای مشتقه از جمله اجرایی کردن بازار معاملات قرارداد آتی سهم(Stock Futures) و همچنین مطالعه و برنامه‌ریزی برای به‌کارگیری قرادادهای اختیار معامله سهام(Stock Options)
 •  نهایی کردن سند راهبردی بورس اوراق بهادار تهران و برنامه‌ریزی برای دسترسی به اهداف تعیین‌شده در سند
 • تهیه و تدوین گزارش‌های کاربردی با هدف توسعه دانش بنیادی و معرفی پیشرفت‌های ایجاد شده در بازار سرمایه جهانی
 • تکمیل بسترهای مقرراتی و تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای توسعه فعالیت‌ها
 •  توسعه استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات با هدف گسترش دسترسی مردم به بازارو توسعه اطلاع‌رسانی، ارائه خدمات سریع‌تر و با هزینه کمتر به اعضا از جمله مکانیزه نمودن دریافت اطلاعات از کارگزاران و استقرار سیستم حسابرسی مکانیزه و همچنین معاملات اینترنتی اوراق بهادار
 •  تدوین سازوکارهای لازم برای انتشار کارآمدتر اطلاعات بازار و طراحی بانک جامع اطلاعات بازار و شرکت‌ها با هدف تامین اطلاعات مورد نیاز برای کارشناسان شرکت و محققان و دانشجویان
 • تداوم و ارتقای اجرای برنامه‌های آموزشی، همایش‌ها، انتشار کتاب‌ها و جزوات  برای ارتقای سواد مالی در جامعه با همکاری سازمان، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صدا و سیما و سایر نهادهای مرتبط و همچنین تدوین و اجرای برنامه جامع آموزشی و بازآموزی برای کارگزاران و ناشران پذیرفته‌شده
 • بهسازی و توسعه فعالیت‌های تالارهای منطقه‌ای با هدف استفاده از ظرفیت‌های موجود برای ارائه خدمات عملیاتی از جمله بازاریابی، بازرسی و فعالیت‌های تحقیقاتی
 • اصلاح ساختار نیروی انسانی و بازطراحی فرآیندها با هدف پیشبرد بهره‌وری
 • آموزش و توسعه منابع انسانی 
 • سنجش عوامل و ابعاد فرهنگ سازمانی به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف برای همراستا سازی  فرهنگ سازمانی با راهبردها

 راهبری شرکتی در بورس

علی سنگینیان به عنوان دبیر هیات مدیره شرکت بورس به ایراد گزارش راهبری شرکتی پرداخت وافزود: راهبری شرکتی یا  Governance CORPORATE با مجموعه ای از فرآیندها، سیاستها و مقررات ناظر بر اداره و کنترل شرکت با هدف دستیابی به اهداف استراتژیک و بلند مدت و پاسخگویی به نیازهای سهامداران، مشتریان، کارمندان و سایر ذینفعان شرکت استقرار می یابد.

وی یکی از مزیت های به کارگیری اصول راهبری شرکتی را رعایت حقوق سهامداران به بهترین شکل و رفتار یکسان با سهامداران دانست و خاطرنشان کرد: این سیستم قصد دارد تبعیض میان سهامداران خرد در مقابل سهامداران عمده را برای همیشه ریشه کن نماید.

معاون مطالعات اقتصادی شرکت بورس اصول راهبری شرکتی را شامل شناسایی نقش ذینفعان در راهبری شرکتی، شفافیت و پاسخگویی و تشریح مسئولیتهای هیئت مدیره در این خصوص عنوان کرد و گفت: با اجرای اصول راهبری شرکتی بخش کنترل و حسابرسی داخلی در شرکتها ایجاد می شود که می تواند این بخش موجبات استقلال حسابرس شرکت، کاهش مدیریت ریسک و جبران خدمات مدیران را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد آیین نامه نظام راهبری شرکتی موجبات تدوین اهداف شرکت ،انجام کسب و کار روزانه اخلاق حرفه ای برای کارکنان فراهم می کند.

وی ادامه داد: مستند کردن آیین نامه نظام راهبری شرکتی موجبات پاسخگویی در قبال سهامداران و توجه به منافع سایر ذینفعان را ایجاد کرده و فعالیتها و رفتارهای شرکت با این توقع عمومی که بورس ها به شیوهای درست و ایمن و هماهنگ با قوانین و مقررات عمل خواهند کرد، هم راستا می نماید.

پس از استماع نظر حسابرس و بارزس قانونی شرکت به سرمایه گذاران حاضر در مجمع اظهار نظر ها و سوالات خود را مطرح کردند.

 

سود 30 تومانی به تصویب رسید 

سرمایه گذاران شرکت بورس در یک توافق همگانی با اکثریت آراء ، تقسیم سود30 تومانی به هرسهم را تصویب کردند و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی انتخاب شد.

با این تفاسیر سود تقسیمی از آنجایی که با سود پیشنهادی به مجمع تفاوت چشمگیری داشت لبخند رضایت را بر لبان سهامداران نشاند و آنان را خرسند از تالار فرهنگ بدرقه کرد.

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب