بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
گزارشی از عرضه ی اولیه ی سهام بانک ملت نویسنده: بابک بهارفر - شنبه ۳ اسفند ۱۳۸٧

 در روز چهارشنبه مورخ 30/11/1387 تعداد 340 میلیون سهم ، ازسهام شرکت بانک ملت برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با قیمت 105 تومان، معادل یکهزار و 50 ریال معامله شد.

لازم به توضیح است که در این روز بیش از 3 میلیون و 300 هزار سهم  با ارزشی بالغ بر 3 میلیارد و 489 میلیون ریال توسط  سهامداران مازندرانی در تالار بورس اوراق بهادار ساری خریداری شد.

جهت مشاهده ی بقیه خبر به ادامه مطلب بروید.


از ابتدای شروع معاملات و دریافت تقاضای کلیه ایستگاه های معاملاتی رقابت برای کشف قیمت سهام بانک ملت ادامه داشت به طوری که قیمت آن از80  به 100 تومان رسید.درساعت 15/11 دقیقه معادل 330 میلیون سهم این بانک به قیمت 105 تومان به فروش رفت  که کمتر از 60 درصد بود لذا در جلسه ای با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی و مدیرعامل شرکت بورس مقرر شد که مابقی این سهام با قیمت 105 تومان ، شنبه، 3 اسفند ماه 87، عرضه شود.

 

حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس در خصوص عرضه سهام بانک ملت به خبرنگاران گفت : مقرر شده بود که 5 درصد از سهام بانک ملت روز چهارشنبه مورخ  30 بهمن 87 عرضه شود. در جریان این عرضه 340 میلیون سهم این شرکت به فروش رفت، اما به علت عدم تمدید زمان معاملات ادامه عرضه مابقی این سهم به شنبه موکول شد.

وی با اشاره اینکه مدیرعامل در صورتی که در یک جلسه معاملاتی سهام به طور کامل فروخته نشود می تواند جلسه معاملاتی دیگری تعیین کند گفت: درآیین نامه چارچوب عملیات بازارآمده است: در شرایط خاص مدیرعامل می تواند با کسب موافقت سازمان بورس نسبت به تغییر شرایط عرضه سهام اقدام بنماید.

 مدیرعامل شرکت بورس تشریح کرد:  از سوی دیگر تا ساعت پایانی معاملات بالغ بر50 درصد عرضه انجام شده بود که تا 60 درصد فاصله زیادی نداشت بنابراین به این نتیجه رسیدیم که با قیمتی که امروز کشف شده است عرضه انجام شود و سازمان خصوصی‌ هم این اصل را رعایت کرده است.

وی افزود: در راستای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی و طبق مصوبه هیات وزیران اردیبهشت 86 مقرر شده است که 5 درصد از سهام بانک های تجارت ، صادرات و ملت در بورس عرضه شود. لذا آمادگی برای عرضه این سهام و دریافت درخواست های پذیرش آنها در بازار سرمایه در طول یکسال گذشته انجام شد. مراحل تبدیل بانک ملت به شرکت صورت گرفت و این بانک در لیست شرکت های پذیرفته شده در بورس به عنوان چهارصدو چهل و هشتمین شرکت درج شد.

 

نحوه تخصیص سهام بانک ملت در معاملات 30/11/1387 

 

 نحوه تخصیص سهام بانک ملت در تاریخ 30/11/1387 توسط مدیریت بازار اعلام شد:

*در عرضه اولیه بانک ملت به تاریخ 30/11/1387 برابر با  330 میلیون و 851 هزار و 245 سهم توسط اشخاص حقیقی و حقوقی خریداری شد.

178 میلیون سهم معادل 9/53 درصد معاملات به 27 هزار و 630 فرد حقیقی اختصاص یافت.

*حداقل و حداکثر سهام تخصیص یافته به افراد برابر با 100 و 2،600،000  سهم میباشد.

* 152 میلیون سهم معادل 1/46 درصد معاملات به 75 شخص حقوقی اختصاص یافت.

لذا با ورود بانک ملت به عنوان چهارصد و چهل و هشتمین شرکت بورس، ارزش بازار معادل 13،755میلیارد ریال افزایش یافت.

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب