بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
بج (سنجاق کت) بورس اوراق بهادار نویسنده: بابک بهارفر - شنبه ۱٤ دی ۱۳۸٧

-           شما بانکی هستید؟ همکار مائید؟

-           ببخشید میتونم بپرسم این آرم ِ کجاست ؟

-           از کجا تشریف آورده اید؟

 

سلام

هر بار که به اداره یا سازمانی مراجعه می کنم (و البته با لباس رسمی و بَج ِ بورس اوراق بهادار بر روی کت ) با پرسش های فوق مواجه می شم، مخصوصاً در مراجعه به بانک ها .

البته بسیار خوشحالم که این پرسش ها من رو وادار به ارایه ی اطلاعاتی در مورد بورس می کنه، چون با پاسخ به این سوالات ، پرسش های دیگری نیز مطرح می شوند که با افتخار به یکی از وظایفم که همانا ترویج فرهنگ سرمایه گذاری و آشنا نمودن عموم با بورس اوراق بهادار است، جامه ی عمل می پوشانم. بی شک خیلی از همکاران من هم موارد مشابه ای رو تجربه کرده اند .

البته خیلی ها هستند که این سوال براشون پیش می آید، اما یا روشون نمی شه بپرسند یا فرصت پرسش رو پیدا نمی کنند، بعضی ها هم با دقت به آن نگاه می کنند تا شاید خودشان به ماهیت آن پی ببرند. در هر حال  نگاه ها حاکی از سوال و کنجکاویست.

 

 

 

به همین خاطر تصمیم گرفتم که اطلاعاتی رو ، راجع به بَج به علاقمندان بدم که در زیر می خوانید:

 

جهت مطالعه ی این پست به ادامه مطلب بروید

 


Badge

واژه ی انگلیسی بَج (Badge) ،در لغت به معنای ِ نشان ، علامت ، امضاء و علامت برجسته و مشخص می باشد.

بج وسیله یا ابزار کوچکی است که به عنوان یک معرف بر روی لباس نصب می شود. در فارسی به آن سنجاق کت نیز گفته می شود اما در بین شرکت های تبلیغاتی که در زمینه ی تولید آن فعالیت دارند از همان واژه ی بج( به فتح ب و سکون ج) استفاده می شود.

این وسیله نشان انجام عملی برجسته(مثل: نشان شجاعت)، انجام کاری خاص، نماد توانایی و قدرت(مثلاً در اداره ی پلیس، آتش نشانی و ...)، نشانه ی استخدام در سازمان یا شرکتی، نشان دانش آموزی و یا به طور کلی وسیله ای ساده برای معرفی افراد می باشد. در ضمن بج برای تبلیغ، اطلاع رسانی یا اعتبار بخشیدن نیز به کار می رود.

بج از فلز، چوب، پلاستیک، چرم یا پارچه ساخته می شود. نشان باشگاه های ورزشی که بر روی پیراهن دوخته می شوند نیز نوعی بج هستند.

یک نمونه از بج پلیس


 

 

 

 در تصویر زیر بج فدراسیون فوتبال کشورمان بر روی پیراهن علی دایی دیده می شود


امروزه کلکسیونرها علاقه ی زیادی به بج نشان می دهند، بد نیست بدانید که در سال 1980 انجمن کلکسیونرهای بج در بریتانیا شکل گرفت.

 در امور نظامی نیز بج بیانگر درجات خاصی است که با آموزش های خاص حاصل می شوند،مثلاً نظامیانی که دوره ی چتربازی را گذرانده باشند، اجازه دارند بجی برای این منظور بر روی لباسشان نصب کنند.

برخی انجمن ها و تشکل ها نیز از بج برای نشان دادن درجه یا عضویت استفاده می کنند.

بجِ مشخصات (Name Badge)نیز نوعی بج سینه است که در بیمارستان ها و کارخانه ها کاربرد دارد.از مزایای این بج، تشخیص کارکنان از مراجعه کنندگان می باشد.

نمونه ای از بج مشخصات

 به آرم شرکت ها که بر روی محصولات چاپ می شوند نیز بج گفته می شود، به طور مثال، بج اتومبیل ها که معمولاً بر روی جلو پنجره ی اتومبیل نصب می شود.

بد نیست بدانید که پیشوندDe-   در انگلیسی ، به معنی بدون ِ ، عاری از، رفع و عملی معکوس است و حتماً با واژه های  Charge)پر شدن/کردن) وDecharge) خالی شدن/کردن) یاActivate)فعال کردن) وDeactivate ) غیرفعال کردن) آشنا هستید Debage ،به معنای کندن آرم جلوی اتومبیل است.

 

 اگر تمایل به آشنایی بیشتر به پیشوند ها در انگلیسی دارید اینجا کلیک نمایید.


 اما  شکل بج بورس اوراق بهادار یا همان لوگوی بورس اوراق بهادار بر گرفته از چیست؟

 

 لوگوی بورس تهران برگرفته از یک نشان برنجی مربوط به دوره هخامنشایان(330 تا 550 سال پیش از میلاد مسیح) می باشد که در استان لرستان کشف شده  است.

در این لوگو چهار انسان دست در دست یکدیگردر درون دایره ای قرار دارند. دستان گره شده ی این چهار نفر نشان اتحاد و همکاری است و دایره ای که آنها در آن قرار دارند نیز بیانگر دنیاست. دنیایی که بر اساس افسانه های باستانی ایران زمین، بر روی شاخ دو گاو قرار دارد که خود نشانه ی ثروت و بهره وری هستند.

 لازم به توضیح است، این لوگو پیش از این به عنوان سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار ثبت نشده بود و در 9 تیر سال 1386 ، برای نخستین بار، به عنوان علامت تجارتیِ شرکت بورس اوراق بهادار تهران(سهامی عام) در اداره مالکیت صنعتی ثبت گردید.

لذا حق استفاده و بهره‌برداری از این علامت به طور انحصاری در اختیار بورس اوراق بهادار تهران بوده و هرگونه استفاده از این علامت فقط با مجوز بورس اوراق بهادار تهران امکانپذیر می باشد.

 امیدوارم مطالب مفید واقع شده باشد

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب