بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
تغییرات مهم در زمان و نحوه معاملات بورس نویسنده: بابک بهارفر - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧

مدیربازار شرکت بورس خبر داد:

تغییرات مهم در زمان و نحوه معاملات بورس از شنبه آینده

 

مدیر بازار شرکت بورس گفت : با بکارگیری سیستم جدید معاملاتی از روز شنبه(شانزدهم آذر 87) ، تغییرات مهمی در زمان و نحوه معاملات و همچنین چگونگی معاملات کارگزاران به وجود خواهد آمد که باید مورد توجه کارگزاران و سهامداران حقیقی و حقوقی قرار گیرد.

علی صحرایی اظهار داشت : براساس هماهنگی های به عمل آمده و برنامه های موجود، نحوه استفاده از سیستم جدید معاملاتی به همه کارگزاران بورس آموزش داده شد و بعد از انجام آزمایش های متعدد مقرر گردیده که از این سیستم جدید استفاده شود.

براساس این گزارش، سیستم قدیمی و تحت برنامه " داس " ( DOS ) معاملات بعد از تهیه از کشور کانادا از سال 72 در بورس به کار گرفته شد که دارای مشکلات و محدودیت های گوناگونی بود.

جهت مطالعه ی متن کامل این مصاحبه به ادامه مطلب بروید

,

قابلیت های سیستم جدید

مدیربازار شرکت بورس درخصوص قابلیت های سیستم جدید معاملاتی خاطرنشان کرد: این سیستم تحت سیستم "لینوکس" بوده و در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرارمی گیرد.از طریق این سیستم امکان چندین معامله وجود داشته و می توان روزانه با آن 100 هزار معامله را با سرعت بالا انجام داد .

صحرایی ادامه داد: از سوی دیگر با سیستم جدید معاملات می توان معاملات قرارداد آتی ( فیوچر) و اختیار معامله ( آپشن ) را انجام داد. این در حالی است که در این سیستم امکان فروش استقراضی سهام و بازار توافقی و جبرانی ( که هنوز در بازار سرمایه ایران به کار گرفته نشده ) نیز دیده شده است.

وی افزود : این سیستم جدید دارای دو حالت دینامیک و استاتیک است که فعلا" از حالت دوم استفاده می شود اما برای کنترل پویا و همیشگی مواردی چون دامنه نوسان از حالت دینامیک استفاده خواهد شد.

به گفته صحرایی سیستم جدید معاملاتی از گرافیک محیطی بالا و کاربری آسانی برخوردار است.

 

استفاده از سیستم جدید از روز شنبه

وی افزود: براین اساس از روز شنبه آینده ( 16 آذر) این سیستم جدید جایگزین سیستم معاملات قبلی خواهد شد که با این اتقاق چند تغییر در زمان و نحوه معاملات به وجود خواهد آمد.

صحرایی گفت: اما سیستم قبلی معاملات همچنان باقی خواهد ماند چرا که تخصیص سهام از طریق این سیستم انجام خواهد شد.

 

چند تغییر در زمان معاملات

مدیربازار شرکت بورس در پاسخ به این سئوال که با بکارگیری از سیستم جدید معاملات چه تغییراتی در زمان معاملات به وجود می آید اظهار داشت: با استفاده از این سیستم چند تغییر و تحول رخ خواهد داد و زمان سفارش گیری در حالی همان روال قبلی و از ساعت 8 و 30 دقیقه تا 9 صبح خواهد بود که شروع و پایان معاملات ازساعت 9 تا 12 روزهای شنبه تا چهارشنبه تعیین شده است.

صحرایی در برابر این سئوال که با توجه به امکانات متعدد این سیستم چرا از زمان معاملات 30 دقیقه کاسته می شود اظهار داشت : این محدودیت و همچنین تخصیص سهام در سیستم قبلی ناشی از نبود سیستم پس از معاملات است که قرار است توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی راه اندازی شود.

صحرایی ادامه داد : از سوی دیگر از ساعت 12 تا 13 و 15 دقیقه نیز زمان امکان ورود ، اصلاح و یا حذف سفارشات تعیین شده و از ساعت 13 و 45 دقیقه تا 14 و 45 دقیقه نیز زمان تخصیص معاملات گروهی در سامانه قدیم در نظر گرفته شده است.

 

امکان خرید و فروش روزانه سهام

صحرایی در ادامه توضیحات مربوط به تغییرات به وجود آمده در نحوه معاملات سهام در سیستم جدید تصریح کرد: از روز شنبه امکان خرید و فروش روزانه سهام وجود خواهد داشت . بدین معنی که سهام خریداری شده در همان روز معامله در دارایی خریدار وارد شده و امکان فروش سهام در همان روز خرید وجود خواهد داشت.اما تسویه حساب و دریافت نقدینگی ناشی از فروش سهام همان روال قبلی یعنی سه روز بعد از فروش تعیین شده است.

وی ادامه داد : از جانب دیگر از روز شنبه کلیه معاملات انجام شده در بازار عادی و حتی معاملات بلوکی در محاسبات قیمت پایانی و شاخص بورس موثر خواهد بود.

 

عدم تغییر درچند مورد

این تغییرات درحالی اعمال می شود که به گفته صحرایی دردامنه نوسان 3 درصدی برای سهام عادی و 6 درصدی برای حق تقدم و همچنین محاسبات مربوط به حجم مبنا و دستورالعمل رفع گره معاملاتی تغییری ایجاد نخواهد آمد و همانند سامانه قبلی است .

مدیربازار شرکت بورس خاطر نشان کرد: از سوی دیگر حداکثرحجم سفارش خرید و فروش سهام در بازار عادی نیز تغییرنکرده و بر همان رویه قبلی است . یعنی بلوک 10هزار سهمی برای شرکت هایی با سرمایه کمتر از300 میلیارد تومان ( 3 میلیارد سهم ) و بلوک 50 هزار سهمی برای 11 شرکت مخابرات، فولاد مبارکه ، سیمان فارس و خوزستان، بانک پارسیان ، مپنا، ملی مس ، پالایش نفت اصفهان و سرمایه گذاری های امید، صندوق بازنشستگی، بانک ملی و غدیر ( که داراس سرمایه بیش از300 میلیارد تومانی هستند) تعیین شده است.

صحرایی ادامه داد: از سوی دیگر حجم سفارش خرید و فروش دربازارعادی برای سهام شرکت های بازارساز نیز مطابق روال قبلی است و اگر قرارداد بازارگردانی شرکتی مثلا" 3 هزار سهم در روز باشد همین تعداد برای بازارگردانی منظور می شود.

وی با بیان این که سفارش های خرید و فروش موجود در سامانه فعلی قابل انتقال به سامانه جدید نیست از شرکت های کارگزاری خواست تا امروزمشخصات سفارش ها را در صورت نیاز جهت انتقال به سامانه جدید حفظ کنند.

 

سهامداران کارگزاران هر نماد را انتخاب کنند

مدیربازار شرکت بورس در بخش دیگری از توضیحات مربوط به تحولات ناشی از استفاده از سیستم جدید معاملات به نحوه تعیین کارگزار برای هر نماد توسط سهامداران حقوقی و حقیقی اشاره کرد و گفت: درحال حاضر و با توجه عبور از مرحله گذرسیستم قبلی به سیستم جدید، برای فروش دارایی یک سهامدار در هرشرکتی تنها یک کارگزار عامل انتخاب می شود و دارایی هر سهامدار درهرنماد به کد مشتری آن سهامدار به کارگزاری منتقل خواهد شد که آخرین معامله را برای وی تا امروز انجام داده است.

صحرایی ادامه داد: براین اساس سهامداران برای جلوگیری از پراگندگی معاملات سهام خود بهتراست ازیک کارگزار استفاده کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که با این اوصاف آیا امکان تغییر کارگزاربرای هر نماد وجود دارد یا خیر گفت: بله. سهامداران می توانند با ارایه درخواست کتبی به شرکت سپرده گذاری مرکزی نسبت به انتقال معاملات نماد ها و موجودی به دیگر کارگزار اقدام کنند.

صحرایی در برابر این پرسش که معامله هر نماد با یک کارگزار شامل همه سهامداران می شود اظهارداشت:

در حالت کلی و عمومی بله اما با توجه به حجم معاملات برخی از سرمایه گذاران نهادی و عمده، به طور استثنا تعدادی از سهامداران حقوقی شامل این موضوع نحواهند شد.

وی ادامه داد : با توجه به موضوع معامله هر نماد توسط یک کارگزار که از روز شنبه اجرایی می شود شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار امکانی درنظر گرفته تا سهامداران بتوانند یک کارگزار را به عنوان کارگزار خود در همه نمادها و یا هر نماد تعریف کنند و یا اینکه دارایی خود را تحت سرپرستی این شرکت (شرکت سپرده گذاری مرکزی ) قرار دهند.

 

مراحل چهارگانه تعیین کارگزارعامل

صحرایی درباره مراحل چهارگانه تعیین کارگزارعامل درروز راه اندازی سیستم جدید معاملات خاطر نشان کرد: مرحله اول مراجعه سهامداربه فایل اعلام کارگزار است .براین اساس در صورتی که سهامداران با مراجعه به شرکت سپرده گذاری مرکزی کارگزارعامل خود را معرفی کرده باشند، کلیه دارایی قابل فروش به کد مشتریان تحت نظر این شرکت کارگزاری منتقل خواهد شد.

وی ادامه داد: اما در صورتی که سهامداران کارگزاری را تعیین و معرفی نکرده باشند ، آن کارگزاری که آخرین خرید یا فروش سهام را انجام داده به عنوان کارگزار عامل درنظر گرفته خواهد شد.

مدیر بازارشرکت بورس در توضیح سومین مرحله تعیین کارگزارعامل گفت: اگر در مورد فوق کارگزار عامل مشخص نشود ، فایل سابقه سپرده های سهامدار بررسی می شود تا آن کارگزاری که آخرین بار درخواست سپرده کردن سهام را داده به عنوان کارگزار عامل سهامدار در آن سهم در نظر گرفته شود.

صحرایی در خصوص آخرین مرحله تعیین کارگزارعامل سهامدار تاکید کرد: از روز شنبه کارگزارعامل یک سهامدار با خرید و فروش سهام تغییر نخواهد کرد مگر اینکه سهامدار رسما" درخواست تغییر کارگزار را به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارایه کند.

به گفته وی اگر شخصی سهامدارشرکتی نباشد و اقدام به خرید سهام کند ، اولین کارگزاری که مبادرت به خرید سهام برای سهامدار کند به عنوان کارگزارعامل در نظر گرفته می شود.

این در حالی است که درعرضه های اولیه سهام شرکت ها، عرضه کنندگان زیر نظر کارگزار عرضه کننده قرار گرفته و باقی تحت نظر شرکت سپرده گذاری مرکزی خواهند بود.

 

درخواست از همه سهامداران

صحرایی در بخش انتهایی توضیحات خود از همه سهامداران حقوقی و حقیقی خواست به تغییرات ایجاد شده ناشی از بکارگیری سیستم جدید معاملات توجه کنند . وی همچنین از کارگزاران خواست تا موارد یاد شده را از روز شنبه اعمال کنند.

 

,
  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب