بابک بهارفر
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      بورس اوراق بهادار در مازندران (وبلاگ شخصی بابک بهارفر)
اجلاس جهانی بورس ها نویسنده: بابک بهارفر - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

چهل و هشتمین مجمع عمومی و اجلاس جهانی بورس ها به میزبانی بورس ایتالیا در شهر میلان با حضور روسا، مدیران عامل و نمایندگان 56 بورس بزرگ دنیا در روزهای دوازدهم تا چهاردهم اکتبر برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران (سهامی عام) در این اجلاس که تمرکز اصلی آن بررسی بحران کنونی بازار های مالی جهان بود، بورس های مختلف مسائل و مشکلات خود را مطرح و راهکارها و اقداماتی را که معمول داشتند، تشریح نمودند.

تاکید اصلی شرکت کنندگان مبنی بر این بود که مشکل از بازار های خارج از بورس که نظارت و شفافیت کمتری داشته و توزیع اطلاعات به درستی صورت نگرفته، آغاز شده است.

توضیح اینکه در سالهای اخیر به منظور رقابتی نمودن بازار های مالی در اروپا و امریکا علاوه بر بورس ها، به شبکه های الکترونیکی ECN ) ( و بازار های چند جانبه MEF ) ( اجازه معاملات سهام داده شده است و بانک های سرمایه گذاری و موسسات بی شمار دیگری درگیر طراحی و معامله ابزار های مالی در بازار های پولی و سرمایه شده اند.

برای مثال موسساتی که تحت نظارت مقامات پولی نیستند مجاز به پرداخت وام های مسکن شده و این وام ها بعدا در قالب اوراق بهادار از طریق موسسات تامین سرمایه وارد بازار های مالی گردیده اند.

 رحمانی نیز در این اجلاس گزارشی از وضعیت بورس اوراق بهادار تهران و دلایلی که باعث شده این بورس تاثیر زیادی از بحران مالی جاری نپذیرد را ارایه نمود.

قابل ذکر است فدراسیون جهانی بورس ها نیز گزارش ویژه ای تهیه نموده که بر اساس آن بورس اوراق بهادار تهران به لحاظ رشد ارزش بازار طی یکسال گذشته در رده سوم جهان و از لحاظ تغییر ارزش معاملات سهام و تغییر در شاخص بازار طی 12 ماهه گذشته رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده است.

در پایان این اجلاس بیانیه ای به شرح ذیل صادر شد؛ جهت خواندن بیانیه به ادامه مطلب بروید.


بیانیه ی چهل و هشتمین مجمع عمومی و اجلاس جهانی بورس ها در ایتالیا

"بورس ها طی این بحران وظایف خود را به نحو شایسته ای انجام داده اند و بعنوان بازار رقابتی، پیوسته نقش خود را در قیمت گذاری و انتشار اطلاعات مربوط به ابزار های مالی قابل معامله در بورس ایفا نموده اند.

شفافیت قیمت و ابزار های مالی، این اطلاعات را در دسترس همه قرار داده است و بورس ها نقد شوندگی قابل توجهی را برای سرمایه گذاران فراهم کرده اند."

رهبران بورس های جهان قویا اصل باز بودن بورس های سهام و انجام معاملات اوراق بهادار در دوران بحران را مورد تاکید مجدد قرار دادند.

رییس فدراسیون جهانی بورس ها آقای ماسیمو کاپو آنو اظهار داشت که" این بحران اهمیت بازار های قانونمند و تحت نظارت مبنی بر بورس را برجسته تر می کند.

ما مقررات گذاران جهانی را تشویق می کنیم که مزایای آزمون شده شفافیت، مقررات متوازن و تسویه مرکزی که در بازار های بورس وجود دارد را شناسایی نموده و به رسمیت بشناسند."

در حاشیه این اجلاس مدیر عامل بورس با روسا و مدیران بورس های استانبول، قبرس، عربستان، هنگ کنگ، مالزی، لندن، تایوان، ایتالیا، مسقط، استرالیا، بورس ملی هند و دبیر کل فدراسیون جهانی بورس ها مذاکراتی داشت.

محور اصلی این مذاکرات پیگیری اجرای تفاهم نامه های اجرا شده قبلی، زمینه های همکاری دوجانبه بین بورس ها، همکاری در راه اندازی صندوق های سهام طلا، بازار مشتقه، پذیرش متقابل، بورس بین المللی (تابلوی ارزی) کیش، کارورزی کارشناسان بورس و تبادل کارشناس و مدیر بین بورس ها بود.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر مدیرعامل بورس تهران عملکرد پنج ماهه بورس را تشریح کرد دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار باقی ماند الزام ناشران بورسی به واریز سود به حساب بانکی سهامداران بورس تهران 100 درصد افزایش سرمایه داد سود هر سهم شرکت بورس 110 ریال تصویب شد نشست مطبوعاتی مدیرعامل بورس در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه ارتقا، انتقال و حذف برخی از شرکت‌ها توسط هیات پذیرش وداع با شکوه مردم ساری با حاج علی شمشمانی پیام تبریک دکتر قالیباف اصل به مناسبت حلول سال نو لغو مقررات مربوط به فروش سهام
دوستان من شرکت بورس اوراق بهادار تهران دکتر حسین عبده تبریزی رادیو بورس-گوینده:بابک بهارفر وبلاگ شخصی مانا فلاح نژاد وبلاگ علیرضا عسکریان سازمان بورس و اوراق بهادار کشور مديريت فناوری بورس تهران کارگزاری بانک صنعت و معدن کارگزاری بانک سپه کارگزاری نهایت نگر کارگزاری سهم آشنا کارگزاری پارس نمودگر کارگزاری بانک آینده کارگزاری آگاه کارگزاری آینده نگر خوارزمی کارگزاری بانک کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار کارگزاری صندوق بازنشستگی - صبا جهاد سابق کارگزاری حافظ کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران کارگزاری سرمایه گذاری ملی ایران کارگزاری مفید کارگزاری آراد ایرانیان کارگزاری اطمینان سهم کارگزاری بانک دی شركت سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه بورس منطقه ای آذربایجان غربی سازمان خصوصی سازی اقتصاد در تبریز پايگاه خبری بازار سرمايه ایران پرتال زیگور طراح قالب